Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminat Miktarı

» karma » Boşanma Davasında Maddi ve Manevi Tazminat Miktarı

Hukuk sistemine göre eşler arasındaki evlilik birliği farklı sebeplerle bitebilir. Anlaşmalı boşanma durumlarında kusur tespiti yapılmasına gerek yoktur. Ancak boşanma davalarında çoğunlukla kusur tespiti yapılır. Evlilik birliğinin sona ermesi ile ilgili olarak tarafların kusurlarının tespiti gerçekleştirilir. Boşanma esnasında taraflardan birinin az kusurlu ya da kusursuz olması halinde karşı tarafın maddi ve manevi tazminat ödemesine karar […]

Hukuk sistemine göre eşler arasındaki evlilik birliği farklı sebeplerle bitebilir. Anlaşmalı boşanma durumlarında kusur tespiti yapılmasına gerek yoktur. Ancak boşanma davalarında çoğunlukla kusur tespiti yapılır. Evlilik birliğinin sona ermesi ile ilgili olarak tarafların kusurlarının tespiti gerçekleştirilir. Boşanma esnasında taraflardan birinin az kusurlu ya da kusursuz olması halinde karşı tarafın maddi ve manevi tazminat ödemesine karar verilebilir.

Evlilik birliğinin bitmesi ile az kusurlu veya kusursuz olan taraf kusurlu taraftan maddi tazminat talebinde bulunabilir. Bunun yanında kusursuz ya da az kusurlu olan taraf boşanmaya sebep olan durumların neticesinde kişilik haklarının saldırıya uğraması nedeni ile manevi tazminat talebinde de bulunabilir. Maddi ve manevi tazminat için eşlerden birinin kusursuz ya da diğerine göre daha az kusurlu olması gerekir.

Boşanma Durumunda Maddi ve Manevi Tazminat Ne Şekilde Talep Edilir?

Boşanma durumlarında maddi ve manevi tazminat boşanma davası ile talep edilebilir. Bunun yanı sıra boşanma davasının kesinleşmiş olduğu tarihten itibaren bir yıl içerisinde de dava açılabilir.

Boşanma durumunda maddi tazminata hükmedilmesi için diğer eşin kusurlu olması gerekir. Bunun yanında mevcut ve beklenen menfaat durumlarının boşanma dolayısıyla zedelenmiş olması gerekir.

Boşanma durumunda manevi tazminata hükmedilmesi için yine diğer eşin kusurlu olması gerekir. Bunun yanı sıra manevi tazminat talebinde bulunan kişinin boşanma sebebi neticesinde kişilik haklarının zedelenmiş olması gerekir.

Boşanma Durumunda Maddi ve Manevi Tazminat Taleplerinde Yargılama Giderleri Nelerdir?

Boşanma davalarında maddi ve manevi tazminat talep edilmesi durumunda ayrıca bir harç ücreti alınmaz. Çünkü maddi ve manevi tazminat boşanmanın ferileri niteliğindedir.

Maddi ve manevi tazminat taleplerinin boşanmanın sonuçlanmasının ardından bir yıllık sürede ayrı bir dava olarak talep edilmesi durumunda Harçlar kanunu ile diğer ilgili mevzuatlara göre harç ve masraf söz konusu olur.

Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat ödemesi gereken taraf bu tazminatı alacaklı tarafa ödemek mecburiyetindedir. Eğer ödemesi gereken taraf alacaklı kişiye tazminat borcunu ödemezse alacaklı taraf icra yolu ile bu alacağını alabilir.