• DOLAR
  5,8951
  %-0,37
 • EURO
  6,5343
  %0,06
 • ALTIN
  282,41
  %0,24
 • BIST
  94.137
  %-1,18
Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çiftler boşanmak istediklerinde dava açabilmeleri için öncelikli olarak harç ve avansı mahkeme veznesine yatırmaları gerekiyor. Eğer ki bu giderler boşanma talep eden çiftler tarafından karşılanamaz ise bu durumda mahkemelerden adli yardım da istenilebilir. Adli yardım talebinde bulunabilmek için ise, dava açılırken dava dilekçesinde adli yardım taleplidir şeklinde yazılması gerekir. Ancak bu konuda kişilerin, maddi güçlük çektiğini kanıtlayabilecek belgeler sunması gerekiyor. Aksi durumda ise mahkeme bu talebi reddedecektir. Adana boşanma avukatı olarak boşanma sürecinin başından sonuna kadar her konuda müvekkillerimize destek olmaktayız.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davasında süre açılacak olan davanın şekline göre değişiklik gösterir. Eğer anlaşmalı boşanmaysa bu durumda tüm evraklarınızın hazır olması halinde tek celsede boşanabilirsiniz. Ancak çekişmeli boşanma davasında süreç daha da uzun olacaktır. Örneğin anlaşmalı boşanma davası 1-2 hafta içerisinde sonuçlanıyorken çekişmeli boşanmalarda süre 1-2 yıla kadar çıkabilir. Boşanma davaları; eşlerden birisinin ikamet ettiği adreste veya son altı aydır birlikte oturdukları yerdeki aile mahkemesine başvurularak açılır. Adana avukat olarak bu uzun ve zorlu süreçte müvekkillerimizin haklarını koruyabilmek adına çalışmaktayız.

Boşanma davasının süresi uzadıkça bu durum sizi maddi ve manevi olarak da zorlamaya başlayacaktır. Boşanma davalarında süre birbirinden farklıdır. Bu nedenle sürenin daha kısa ve sizin lehinize olabilmesi için mutlaka doğru yöntemlerin ve açılan davanın çizgisinin belirlenmesi gerekli olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN