Balın Faydaları

» karma » Balın Faydaları

Bal, organik bir antibiyotiktir! Her besinin sağlığımıza belli katkıları bulunmaktadır. Ancak pek çok gıda bir miktar da bakteri barındırdığından kimi vakit zararlı olabilir. Balın ise hiç bakteri barındırmıyor olması, ona antibiyotik özellik katmaktadır. Bu bakımdan bal, güçlü bir antioksidan, güçlü bir serbest radikal düşmanıdır. Vücuda giren mikropları etkisiz hale getiren bal, yaraların daha hızlı iyileşmesi, […]

Bal, organik bir antibiyotiktir!

Her besinin sağlığımıza belli katkıları bulunmaktadır. Ancak pek çok gıda bir miktar da bakteri barındırdığından kimi vakit zararlı olabilir. Balın ise hiç bakteri barındırmıyor olması, ona antibiyotik özellik katmaktadır. Bu bakımdan bal, güçlü bir antioksidan, güçlü bir serbest radikal düşmanıdır. Vücuda giren mikropları etkisiz hale getiren bal, yaraların daha hızlı iyileşmesi, deformasyonların daha rahat onarılmasını sağlar.

Bal, enerji kaynağıdır!

Vücudumuz, enerji için genellikle şeker ve kaloriye ihtiyaç duyar. İşte bu enerji kaynaklarını naturel besinlerden aldığımızda sağlığımızı desteklemiş oluruz. Bal da bir enerji deposudır ve naturel enerji deposudır. Vücudumuzun ihtiyacı olan şekeri, kaloriyi, enerjiyi bal bizlere doğal yollardan verir.

Bal, kan şekerini düzenler!

Tatlı bir besin kaynağı olmasına karşın, bal diyabet hastalığını tetiklemez. Çünkü balın tadı organik yapısından gelmektedir. Bu bakımdan balın içeriğinde bulunan fruktoz ve glikoz kan şekeri dengesinin korunmasına yardım eder.

Bal, öksürüğü giderir!

Balın, virüsleri, bakterileri öldürücü, enfeksiyonları giderici ve boğazcaı yumuşatıcı özelliği vardır. Bu bakımdan özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde sabahları bir tatlı kaşığı bal tüketmek, öksürük olduğunda ise bala bir miktar limon suyu karışmasını sağlayarak içmek öneriliyor.

Bal, yara ve yanıkları iyileştirir!

Antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyal özellik gösteren bal, açık yaraların, kesiklerin ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.

Bal, cilt dostudur!

Cildimizin yaşlanmasının nedeni nemini, elastikiyetini kaybetmesi ve ciltte hücre yenilenmesini yavaşlamasıdır. Balın antioksidan, antimikrobiyal ve antifungal özellikleri hem bal tüketildiğinde aynı zamanda cilde uygulanmış olduğunda yaşlanmayı geciktirici rol oynar.

Bal, göz sağlığını destek sunar!

Gözlerimiz, en hassas organlarımızdandır. En minik bir mikrobik veya viral sorunda görme bozukluğu bile yaşayabiliriz. Özellikle polenler yüzünden baharda gözlerde aşırı hassasiyet olur. Gözleri mikrobik ve viral dış etkilerden korumak ve göz çevresinin kırışmasını önlemek için baldan yararlanmak gerekiyor.

Bal, kas yorgunluklarını giderir!

Bal, kasların gevşemesi ve kas yorgunluğunun daha kısa sürede geçmesi için önemlidir. Özellikle fizik gücüne dayalı işlerde çalışanlar, ustalaşmış sporcular ve atletler balın dayanıklılığı artırıcı, kas yorgunluklarını hafifletici etkilerinden faydalanırlar.

Bal, uykusuzluğun ilacıdır!

Bal, sinir sistemini yatıştırıcı, zihni dinlendirici etkiye sahiptir.

Bal, zayıflama sürecini destek sunar!

Genellikle balın kilo alma sebebi olduğu düşünülür. Sadece bu eksik ve yanlış bir bilgidir. Kaliteli ve organik baldan her gün 1 tatlı kaşığı tüketmek kesinlikle solunum, sinir, sindirim, bağışıklık sistemlerinin hepsinı güçlendirecek daha hızlı çalışmalarını elde edecektir. Fakat katkı maddeleri eklenmiş, yapınak koşullarında üretilmiş, glikoz yüklenmiş balların kilo alımına sebep olduğu hatta tüm vücut sağlığının bozulmasına yol açtığı biliniyor.