Bağışıklığı Güçlendiren Aronya Meyvesi, Devletten Teşvik Alıyor

» karma » Bağışıklığı Güçlendiren Aronya Meyvesi, Devletten Teşvik Alıyor

Ninelerimizden kalan şifalı bitkiler ile yapılan tedaviler, bugün yerini kanıtlanmış bilime bırakıyor. Ama bu bilim içerisinde de şifalı meyvelerin ve sebzelerin yeri oldukça fazla. Hatta bağışıklığın güçlenmesi için, önerilen bir çok meyve, sebze ve bitkiler bulunuyor. Türkiye’de yetişmeyen ama kanser hastalığının tedavisinde önemli bir yeri olan Aronya meyvesi, tam anlamıyla şifa deposu olarak karşımıza çıkıyor. […]

Ninelerimizden kalan şifalı bitkiler ile yapılan tedaviler, bugün yerini kanıtlanmış bilime bırakıyor. Ama bu bilim içerisinde de şifalı meyvelerin ve sebzelerin yeri oldukça fazla. Hatta bağışıklığın güçlenmesi için, önerilen bir çok meyve, sebze ve bitkiler bulunuyor. Türkiye’de yetişmeyen ama kanser hastalığının tedavisinde önemli bir yeri olan Aronya meyvesi, tam anlamıyla şifa deposu olarak karşımıza çıkıyor. Artık bitki üretimindeki değişimlerin laboratuvar ortamında yapılması ile birlikte, klonlanmış olan Aronya fidanı da ekilebilir hale gelmiş durumda.

Böylelikle tedavi için bitkisel yolları tercih edenler için, bu tür önemi meyvelerde ülkemizde yetişebiliyor. Özellikle Avrupa’da üretilmediği için, devletten teşvik alan Aronya fidanı, son yılların en fazla ekimi gerçekleşen yeni fidanları arasında yer alıyor. Özel olan bu fidanlar, ülke toprağımızda tam verimli olduğu gibi, hava şartları ve su gibi temel ihtiyaçları bakımında da hazır hale geliyor. Fidanların gelişimi konusunda Klonfidan.com.tr adresinden detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.

Özel Geliştirilmiş Türk Fındığı Fidanı

Türkiye fındığın ana vatanı olup, ülkemizde yetişen fındıkların dünyanın her yerine ulaşıyor. Bizim topraklarımıza ve özellikle Karadeniz bölgesinde verimli olan fındık, özel geliştirilen klon Türk fındığı fidanı (Corylus Colurn) sayesinde, dünyanın çeşitli yerlerinde de yetişmesine neden oluyor. Elbette ki ilk amaç Türkiye’de yetişmesi ve üretimin artması. Sonuçta nüfus artışı yaşanıyor ve üretim miktarı ise aynı seviyelerde kaldıkça, fındık fiyatları da ciddi artış yaşanıyor. Herkesin fındık tüketebilmesi için, gerekli şartların oluşması ve fındığın verimli olması oldukça önemli.

Yine geliştirilen Türk fındığı fidanı, ülkemizin bir çok yerinde fındık yetiştiriciliğine uygun hale geliyor. Tabii ki havaların çok sıcak olduğu Güneydoğu, Akdeniz, Ege bölgelerinde yetişmesi daha zor olsa da, yüksek rakımlı İç Anadolu şehirlerinde, Doğu Anadolunun bir çok şehrinde üretim için uygun fidanlar bulunuyor.

Şunu da belirtelim ki, kendi bahçeniz için veya ev ortamında dahi balkonunuzda özel klon fidanları ekebilir ve üretim yapabilirsiniz. Sadece sizin tüketebileceğiniz miktarlarda meyve ve sebze alıyor olsanız da, hem çiftçilik yapmak, hem kendi üretiminizi yaparak güzel bir hobi edinmek için de fidanlar oldukça iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Garnem Anacı Mucizesi

Hobi amaçlı bahçe yapacaklar garnem anacı hakkında tam bilgi sahibi olmasalar da, bu anaç sayesinde Şeftali, Nektarin, Erik ve Badem fidanları geliştiriliyor ve bir çok toprakta yetişmeye uygun hale geliyor. Türkiye’de meyve denildiğinde şüphesiz ki en fazla tükettiklerimizin başında Şeftali, Nektarin ve Erik geliyordur. Bunun yanı sıra kuruyemiş kültürümüzün önemli bir parçası olduğu için, özellikle hem tüketmek, hem de Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın her yerine ihracat yapmak için kuruyemiş üretimi önemlidir.

Bu nedenle fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler daha fazla üretim için tercih ediliyor. Yine devlet teşviği de alan bu tür kuruyemişler, gerek fiyatları ve gerekse de klonlanmış fidanların verimi nedeniyle çiftçilerin yüzünü güldürüyor.