Aynada Yazılar Neden Ters Görünür?

» karma » Aynada Yazılar Neden Ters Görünür?

Aynada yazıların ters göründüğünü en az bir kez fark etmişsinizdir. Bu durum birçok kişinin aklına Aynada neden yazılar ters görünür sorusunu getirmektedir. Bu yazımızda  www.biliyoruz.biz adresi olarak sizlere aynada yazıların ters görünme sebebini açıklayacağız. Aynalar, yansıtma özelliği olan cisimlerdir. Kendilerine tutulan her şeyi ters bir şekilde yansıtırlar. Yani sadece aynada yazılar değil, yüzünüzün uzuvları ve aynaya […]

Aynada yazıların ters göründüğünü en az bir kez fark etmişsinizdir. Bu durum birçok kişinin aklına Aynada neden yazılar ters görünür sorusunu getirmektedir. Bu yazımızda  www.biliyoruz.biz adresi olarak sizlere aynada yazıların ters görünme sebebini açıklayacağız.

Aynalar, yansıtma özelliği olan cisimlerdir. Kendilerine tutulan her şeyi ters bir şekilde yansıtırlar. Yani sadece aynada yazılar değil, yüzünüzün uzuvları ve aynaya tuttuğunuz her şey ters görünür. Aynada sadece tutulan cisim ve yazıların üst ve alt kısımları ters görünmemektedir. Bu nedenle ayaklarımız ve baş kısımlarımız normal şeklinde görülürken diğer yüz şeklimiz tam tersi bir şekilde ayna tarafından bizlere yansıtılır. Peki, bunun sebebi nedir?

Ayna Neden Yazıları Ters Gösterir?

Birçok insan, aynaya baktığı zaman kendini düz bir şekilde görürken kıyafetinin üzerindeki yazının ters görünme sebebini merak etmektedir. Ayna ters yansıtma özelliğine sahip olan bir cisim olduğundan dolayı aslında yüzlerimizde ters bir şekilde görünür. Aynaya baktığınızda sağ tarafınız sol, sol tarafınız sağ taraftadır. Fakat simetrik olduğu için ters bir şekilde yansıdığı ilk bakışta fark edilmez.

Yağ ve suyun ayrılması, her iki maddenin moleküllerin yapısıyla ilgilidir. Su molekülleri, kimyasal tanımla ‘polar’ moleküllerdir. Yani molekülün bir yanında pozitif, diğer yanında ise negatif yük bulunmaktadır. Bu, su moleküllerinin birbirlerine bağlanabilmesini sağlar. Buna karşın, yağ molekülleri, apolar (polar olmayan) moleküllerdir. Apolar moleküller, sadece diğer apolar moleküllerle karışabilirler. Bu nedenle, polar su molekülleri ile apolar yağ molekülleri, hiçbir biçimde bağ oluşturamazlar. Yağla suyun birbirine karışmamasının nedeni de, tam olarak budur.

Su ile yağı karıştırmaya çalıştığımız zaman ne olur? Su molekülleri, birbirlerini çekerler. Yağ molekülleri ise birbirlerine bağlanırlar. Bu da, su ve yağın iki ayrı katman oluşturmasına neden olur. Su molekülleri aşağıya çökerken; yağ molekülleri, suyun üzerinde keskin ayrılmış bir tabaka halinde bir araya gelirler.

Hafta Sonu Tatili Ne Zaman Cumartesi Pazar Oldu?

Hafta sonu tatili nasıl oldu diye merak ediyorsanız eğer, Osmanlı Devleti’nin son yıllarına bakıldığında okullarda uygulanan hafta tatili uygulamasının Perşembe öğleden sonra başlayıp Cuma günü devam ettiği görülmektedir. O dönemlerde resmi devlet kurumlarının tatil gününün Cuma olması da dikkat çekmektedir.

Cumhuriyetin ilan edilmesinin ardından hafta sonu tatili uygulaması gündeme geldi. Çünkü çalışan insanların tatil yapmadan, dinlenmeden çalışmaları çalışmadan alınan verimi ve üretimi de olumsuz etkilemekteydi. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 2 Ocak 1924 günü Cuma gününün zorunlu tatil uygulamasının hayata geçirilmesi onaylandı. Bir süre uygulanan Cuma tatil günü uygulamasının tatil için uygun bir gün olmadığına karar verilmesi hafta tatili konusunun tekrar gündeme gelmesine neden oldu.

Hafta sonu tatili ile ilgili yapılan yeni planlamada tek Cuma günü olan hafta tatili, 2 güne çıkarıldı.