Altın

» karma » Altın

Onlarca farklı maden olmasına rağmen insanoğlu ana para birimi olarak neden altın madenini kullanmaya karar verdi? Bugünkü yazımızda siz değerli okurlarımıza, altının neden değerli olduğunu ve yatırım aracı olarak kullanıldığını aktarmaya çalışacağız. Onlarca element ve maden olmasına rağmen altının tercih edilmesinin elbette çok fazla sebebi var. Öncelikle bir çok maden ve element zehirlidir, temas ettiğinizde […]

Onlarca farklı maden olmasına rağmen insanoğlu ana para birimi olarak neden altın madenini kullanmaya karar verdi? Bugünkü yazımızda siz değerli okurlarımıza, altının neden değerli olduğunu ve yatırım aracı olarak kullanıldığını aktarmaya çalışacağız.

Onlarca element ve maden olmasına rağmen altının tercih edilmesinin elbette çok fazla sebebi var. Öncelikle bir çok maden ve element zehirlidir, temas ettiğinizde zehir olmasa da eritip şekle sokmaya çalıştığınızda ortaya ciddi bir zehirli duman çıkacak ve madeni işlemek imkansız hale gelecektir. Altın da ise böyle bir durum yoktur, altını defalarca kez eritip yine farklı kalıplara sokarak çok çok küçük kayıplar ile satabilirsiniz. Bu sayede kuyumculara hurda şeklinde altın dahi götürseniz değerince satabilirsiniz. Ayrıca altın radyoaktif özellik taşımadığı için de yatırım birimi olarak kullanılmaya uygundur.

Altın Neden Para Olarak Kullanılmıyor?

Altın geçmiş yıllarda para birimi olarak kullanılmaktaydı. 1973 yılında ABD’nin aldığı karar ile Dolar, Altın’ın yerini alarak rezerv para olarak kullanılmaya başlandı. Bu noktadan sonra Altın, o eski şaşalı günlerini kaybetse de yine de hala en önemli yatırım aracıdır. Zira dolar kağıttan ibarettir ve karşılığı yoktur fakat altın madendir, eritseniz de kalıba da soksanız sabit durur, saflığından bir şey kaybetmez.

Altın Fiyatları

Madenin değeri ise rezerv para olan dolar ile belirleniyor. Bundan 15 yıl önce 200 dolar seviyesinde olan Altının ONS değeri bugün 1.000 doların çok üzerine çıkmış durumda. Ülkemizdeki tam altın fiyatları, çeyrek altın fiyatları veya gram altın fiyatları gibi değerler de bu ONS fiyatı ve Türk Lirasının Dolar karşısındaki değerine göre belirlenmektedir. Saf altınlarda olmasa da diğer takı türü altınlarda işçilik maliyeti de altın fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Altın fiyatlarını güncel kur fiyatları ile yatirimim.com üzerinden satın alabilirsiniz.