2020 Kamu Çalışanları Maaşları

» karma » 2020 Kamu Çalışanları Maaşları

Öğretmen olmak istetenler ve mevcut durumda yeni öğretmenliğe başlayanların en çok merak ettiği konulardan birisi maaş konusudur. Diğer mesleklerde olduğu gibi sınıf öğretmenliğinde de yılda iki defa zam almaktadır. 2020’ye girildiğinde sınıf öğretmeni maaşları ve ek ücreti yeniden düzenlenmiştir. Kamuda çalışanlar bu yıl geçen yıla oranla %5.5 zam ile maaşlarını almaya başlamıştır. Yeni başlayan bir […]

Öğretmen olmak istetenler ve mevcut durumda yeni öğretmenliğe başlayanların en çok merak ettiği konulardan birisi maaş konusudur. Diğer mesleklerde olduğu gibi sınıf öğretmenliğinde de yılda iki defa zam almaktadır. 2020’ye girildiğinde sınıf öğretmeni maaşları ve ek ücreti yeniden düzenlenmiştir. Kamuda çalışanlar bu yıl geçen yıla oranla %5.5 zam ile maaşlarını almaya başlamıştır. Yeni başlayan bir öğretmen geçen sene ortalama 3804 TL alırken bu yıl ortalama4013 TL almaktadır.Bu fiyatlar evlilik, çocuk sayısı gibi faktörler katılmadan hesaplanmış maaşlardır. Çeşitli faktörler eklenerek maaşlar yükselmektedir. Özelde ise maaşları yöneticiler belirlediği için deneyelim ve eğitim durumu bu sektörde oldukça önemlidir. Özel sektördeki sınıf öğretmenlerinde deneyim ve eğitim yüksek seviyede olduğunu takdirde kamudaki öğretmenler ile maaşları eşdeğer olabilir.

2020 yılının hemşire maaşları kadrolu ve sözleşmeli şekillerde ayırarak incelemeliyiz. Ortaöğretim mezunlarının yer aldığı sözleşmeli memur kadrosunda yer alan kişiler ile lisans mezunu olan hemşireler birbirinden farklı maaşlar alırlar.

Bunun yanı sıra özel hastanelerde çalışan hemşirelerin de ülke çapından genel olarak asgari ücret aldıklarını belirtelim.

Devlet kadrosunda yapılan bu kadro ayrımının sağlıklı okumaya teşvik etmek amaçlı olduğunu da bilmeniz gerekmektedir.

Sözleşmeli hemşirelerin maaşı:3.826 TL

Kadrolu hemşirelerin 2020 yılında maaşları: 4.125 TL

Kadrolu hemşirelerde sözleşmeli memur kadrosunda yer alan hemşirelerden farklı olan bir durum da bulunmaktadır. Bu hemşireler hastanenin döner sermayesinden ve çalıştıkları birimin yoğun bakım, acil servis gibi daha fazla iş yükü bindirmesinden kaynaklı primler de alıklarını bilmelisiniz.

Memurlukta bir de derecelendirme sistemi bulunmaktadır. Yani, yıllara göre tecrübesi, bilgisi artan ve supervisor gibi hiyerarşik sıralamada farklı yerde yer alan hemşirelerin farklı çalışma saatleri ve farklı maaş aldıkları da olmaktadır. Bu meslekte alınan maaş ile statü arasında bir doğru orantı bulunmaktadır.

Personel Maaşları Kaç Para

Sağlık sektörü ülkemizde oldukça yaygındır. Bu sektör hem devlette hem de özelde gelişerek devam etmektedir. Sağlık sektörü deyince akla ilk önce doktor daha sonra da hemşirelik mesleği gelir. Ülkemizde oldukça popüler olan hemşirelik mesleği maaşları da merak konusudur. Hemşirelik mesleğine ilgi duyan gençler veya yeni iş başı yapacak olan kişiler personel maaşları ile ilgili sorulara cevap aramaktadır. Hemşirelerin maaşları devlet ve özel sektörde farklılık göstermektedir. Ülkemizde sağlık sektöründe hemşire alımları sürekli olarak devam etmektedir. Bu nedenle yeni meslek edinmek isteyenler bu mesleğe yönelmektedir. Hem alım kapasitenin çok olması hem de maaşlarının iyi olması bu mesleğin ülkemizde popüler olmasını sağlamaktadır.