VİOP Yatırımı İçin Başlangıç Kılavuzu

» GÜNDEM » VİOP Yatırımı İçin Başlangıç Kılavuzu

VİOP Yatırımı İçin Başlangıç Kılavuzu   Eğer bir yatırımcıysanız, hisse senetlerinde yaptığınız işlemleri başka bir boyuta taşımak için VİOP işlemlere geçmek isteyebilirsiniz. Her şeyden önce bilinmelidir ki VİOP işlemler, kaldıraçlı işlemlerdir. Yani kazancınız ve kaybınız normal hisse senetlerine göre çok daha fazla olur. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası olarak bilinen VİOP’ta başlangıçta dikkat etmeniz gereken […]

VİOP Yatırımı İçin Başlangıç Kılavuzu

 

Eğer bir yatırımcıysanız, hisse senetlerinde yaptığınız işlemleri başka bir boyuta taşımak için VİOP işlemlere geçmek isteyebilirsiniz. Her şeyden önce bilinmelidir ki VİOP işlemler, kaldıraçlı işlemlerdir. Yani kazancınız ve kaybınız normal hisse senetlerine göre çok daha fazla olur. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası olarak bilinen VİOP’ta başlangıçta dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Temel bilgilere sahip olmanız VİOP’ta yeterli olmayabilir. Bu yüzden bazı adımlara dikkat etmek gereklidir.

 

Bilgi ve Eğitim

Yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olunmadan girilen her iş, büyük bir hüsran ile sonuçlanabilir. Özellikle maddi hasarın devasa boyutlara ulaşabileceği VİOP’ta bu durum çok daha önemlidir. Bu tarz işlemlere girecekseniz sadece temel kavramları yetinmekle kalmayıp, işleyiş hakkında tamamen donanımlı olmanız paranızı güvence altına almanıza destek olur. Yani doğru bir eğitim kanalı üzerinden işlemlerin nasıl yapıldığı ve sürecin nasıl ilerlediği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

Aracı Kurum Seçimi

Diyelim ki VİOP işlem yapmaya karar verdiniz ve aracı kurum arayışınız var. Tam da bu noktada güvenilir bir kanal bulmak, işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek adına size uzun vadede yardımcı olur. Ayrıca paranızı kötü niyetli kişilere kaptırmamak adına doğru bir aracı bulmak, VİOP’ta en önemli şeydir.

 

Risk Yönetimi

Hiçbir yatırım aracı, size net bir getiri sağlama garantisi vermez. Para kazanabileceğiniz gibi zarar etme olasılığını asla kafanızdan çıkarmamalısınız. Bu yüzden yatırımlarınızdan ne kadar getiri beklediğinizi ne kadar zarar edebileceğinizi, işlemlere başlamadan önce belirlemeniz gerekir.

 

Pozisyonu Korumak ve Doğru Anı Beklemek

VİOP işlem yapacaksanız stop-loss ve take-profit kavramlarını doğru bir şekilde algılamalısınız. Stop-loss, yatırım yaptığınız hisse için belirlediğiniz dip çıkış noktasıdır. Yani hisseniz, bu değere ulaştığı zaman otomatik olarak satış yapılır. Bu sayede zararı minimize etmiş olursunuz. Take-profit ise tam tersidir. Yani hisse belirlediğiniz değere kadar yükselmiştir. Böylece take-profit oluşturarak, istediğiniz kâr marjına ulaştığınızda otomatik olarak yine satış gerçekleşir.

 

Mental Sağlık

VİOP işlemler, diğerlerinden farklı olarak daha yüksek kazanç ve kayıp oranı getirir. Yani bu da gün içinde piyasada yaşanan dalgalanmaların, sizi etkilemesine yol açar. Bu doğrultuda yeterli tecrübeniz yok ise VİOP’ta yaptığınız işlemler için sağlam bir psikolojiye ihtiyacınız olacaktır.

 

Güncel Kalmak

Piyasa şartları, her saniye değişkenlik gösterebilir. Nasıl ki normal hisse senetlerinde piyasa takibi yapıyorsanız, VİOP işlemlerde de detaylı analizi sürdürmek gerekir. Böylece gün içinde yapacağınız pozisyon değişiklikleri konusunda sağlıklı kararlar alabilirsiniz.