Türkiye’de Trafik Kazası Bilançosu

» GÜNDEM » Türkiye’de Trafik Kazası Bilançosu

Türkiye’de Trafik Kazası Bilançosu Türkiye’de gün geçmiyor ki bir trafik kazası yaşanmasın. Yaşanan kazaların birçoğunda ölüm ve yaralanma yaşanmazken yaşananların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Ölüm ve yaralanma kazalarının çoğunlukla şehirlerarası yollarda yaşandığını bilinmekte. Bunun en önemli nedeni ise şehirlerarası yollarda araba hızlarının şehir içi trafiğindekine göre daha fazla olması. Ayrıca uzun süre araba kullanmaktan […]

Türkiye’de Trafik Kazası Bilançosu

Türkiye’de gün geçmiyor ki bir trafik kazası yaşanmasın. Yaşanan kazaların birçoğunda ölüm ve yaralanma yaşanmazken yaşananların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Ölüm ve yaralanma kazalarının çoğunlukla şehirlerarası yollarda yaşandığını bilinmekte. Bunun en önemli nedeni ise şehirlerarası yollarda araba hızlarının şehir içi trafiğindekine göre daha fazla olması. Ayrıca uzun süre araba kullanmaktan kaynaklı dikkat eksiklikleri gibi nedenlerde bunun etkileri arasında. Türkiye’de her yıl trafik kazası bilançoları yapılmakta ve seneler arasında çok fazla farklar görülmemekte.

Türkiye’de Trafik Kazası Bilançosu

Hangi yıla ait olduğuna bakmadan Türkiye’de yapılmış bir bilançoyu incelenecek olursa, maddi hasarlı kazaların çoğunluğunun şehir içi trafiğinde yaşandığı görülür. Trafik kazalarında ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan kazaların maddi hasarlı kazalardan daha az olduğunu görmek mümkün.

Yaşanan kazalardaki hataların çoğunluğunun şoförlerden, kalanının ise yolcu ve yayalardan kaynaklandığını görülür. Kaza yapan araba tipini ise ilk sırada otomobilin aldığını ve motosiklet, kamyonet olarak sıralanan listenin devamında ise büyük araçların yer aldığını görmek mümkün. Ayrıca ölümle ve yaralanma ile sonuçlanan kazalara bakıldığında en fazla kazanın temmuz ayında en az kazanın ise ocak ayında olduğunu görülür. Günlere bakıldığında ise en fazla kazanın Cuma günü gerçekleştiğini ve ikinci sırayı Perşembe gününün aldığını görülür. Ayrıca kazaların çoğunluğunun gündüz, daha azının ise gece gerçekleştiği sonuçlar arasında.

Trafik Kazası Bilançosunun Sonucu Nedir?

Bilanço incelenecek olursa ölümle ve yaralanma ile sonuçlanan kazaların şehirlerarası yollarda ve dağılımdaki aylara göre sonuçlara bakıldığında yaz aylarında trafiğin daha yoğun olduğu bir dönemde olduğu görülmekte. Yine benzer şekilde bu tip kazaların büyük bir çoğunluğunun hafta sonunun habercisi Cuma günü yaşanması da şehirlerarası trafiğin yoğun olduğu dönemde kaza sayısının arttığı sonucunu getirmektedir. Bilançonun bir başka sonucu olan ve kazada hata sahibinin genellikle şoförlerden oluşması da araba sürücülerinin dikkat eksikliği yaşadığı sonucunun çıkarılmasına neden olur.