Talal Silo: Dünyayı gezen bütün PKK elebaşları Suriye pasaportu taşıyorlar

» GÜNDEM » Talal Silo: Dünyayı gezen bütün PKK elebaşları Suriye pasaportu taşıyorlar

Suriye’de terör örgütü YPG’den kaçarak Türkiye’ye sığınan örgüt yöneticilerinden Talal Silo, terör örgütü ve Şam rejimi arasındaki ilişkiye dikkat çekti. Silo, “Aralarında kesinlikle koordinasyon var, dünyayı gezen bütün PKK elebaşları Suriye pasaportu taşıyor” dedi. Talal Silo ana omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin sözcülüğünü yapıyordu. Silo, bölgeden kaçarak Özgür Suriye […]

Suriye’de terör örgütü YPG’den kaçarak Türkiye’ye sığınan örgüt yöneticilerinden Talal Silo, terör örgütü ve Şam rejimi arasındaki ilişkiye dikkat çekti. Silo, “Aralarında kesinlikle koordinasyon var, dünyayı gezen bütün PKK elebaşları Suriye pasaportu taşıyor” dedi.

Talal Silo ana omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin sözcülüğünü yapıyordu.

Silo, bölgeden kaçarak Özgür Suriye Ordusu’na sığındı. 16 Kasım 2017’de Türkiye’ye getirildi. Silo, TRT World’de rejim ve terör örgütü arasındaki ilişkiyle ilgili dikkat çeken şu açıklamaları yaptı:

“SDG’de olduğum günlerde bir halkla ilişkiler ofisi vardı. Bu ofis PKK ile Suriye rejimi arasında tüm ilişkileri koordine ediyordu. Dünyayı gezen bütün PKK elebaşları Suriye pasaportu taşıyorlar. Şu anda PKK ile Suriye rejimi arasında kesinlikle bir koordinasyon var.”

“SİLAHLARI GERİ VERECEĞİMİZE DAİR BİR KAĞIT İMZALAMADIK”

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından, kritik sorunlardan birini YPG’ye verilen silahlar oluşturuyor. Silo, ABD’nin terör örgütüne verdiği silahların akıbetiyle ilgili şunları söyledi.

“Ben silahları almakla görevli kişilerden biriydim. Tek yaptığımız kağıt imzalamaktı. Eskiden silahları alırdık yarı Türk yarı Kürt olan ve Arapça bilmeyen Safkan adlı bir PKK’lı bütün silahları özel bir depoya kaldırırdı. ABD bunu inkar ediyor. Bu silahları geri vereceğimize dair bir kağıt imzalamadık. Silahların büyük kısmı ya terör örgütü PKK’nın depolarında ya da Kandil’e götürüldü.”

“YPG, ÇOCUKLARI ZORLA SİLAH ALTINA ALIYOR”

YPG’nin çocukları zorla silah altına alması ve demografik yapıyı güç kullanarak değiştirdiğine dair de çarpıcı ifadeler kullananan Silo, “12 yaşında bir erkek çocuğunu gördüğümde şaşırdım. Şahin Cilo ve çevresindeki kişilerle birlikteydi. Münbiç’ten Arap kızlar da vardı. Demografik yapıyı değiştirme konusuna gelince bölgede insanların yerlerinden edildiğini ve yağmalandığını birçok kez gördüm” dedi.

Silo, Arap köylerinin de terör örgütü tarafından yerle bir edildiğini halkın bölgeden sürüldüğünü ifade etti.