Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

» GÜNDEM » Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Muş Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi.

2021 yılının ikinci ayı meclis toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Feyat Asya ’nın yönettiği meclis toplantısında AK Parti ve HDP meclis üyeleri hazır bulundu.Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Asya, “Şubat ayı meclis toplantımızın özelde ilimizin ve bölgemizin, genelde ülkemizin ve milletimizin hayrına vesile olması dileğiyle tüm katılımcıları ve misafirlerimizi muhabbetle selamlıyorum. Şiddetli bir kış mevsimini geçirdiğimiz bugünlerde bile belediye olarak fiili olarak sahada olduğumuzu ve bir gayret içerisinde olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.
“İLİMİZ İÇİN HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Bugüne kadar hep bir hizmet etme uğraşı içerisinde olduklarını kaydeden Başkan Asya, “Değerli arkadaşlar, insan hafızasının tabiatında unutkanlık olduğu herkesin malumudur. Bizler görev süremiz boyunca gerek bu meclisimizde gerekse bundan önceki meclisimizde bir tek amaç uğruna çalışmalarımızı yaptık. Ve dedik ki bu şehrin olması gerektiği yere gelebilmesi için her türlü fedakarlığı yapmaya çalışıyoruz. Sıkıntılı ve meşakkatli bir süreçte uyguladığımız altyapı ve üstyapı çalışmalarını tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Artık şimdi üstyapı ile birlikte sosyal ve kültürel alanda başlattığımız çalışmalarla iş, aş zamanı diyerek olması gerekenleri hayata geçirmenin mücadelesini veriyoruz” ifadelerini kullandı.
“TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İLE İŞÇİ KARDEŞLERİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜK”
Geçtiğimiz haftalarda yapılan toplu iş sözleşmesine değinen Başkan Asya, “Taşeron sistemi kapandıktan sonra sürekli işçi statüsüne geçen mesai arkadaşlarımızın ikinci toplu iş sözleşmesini yaptık. Yüzde 25’e tekabül eden bir oranda işçi kardeşlerimizin maaşlarına zam uyguladık. Hemen hemen ülke ortalamasının üzerinde verdiğimiz bu artışla işçilerimizin yüzünü güldürdük. Onların mutluluğu bizleri daha fazla motive ederek sahadaki gayretlerimizin bu sayede artacağını söyleyebilirim” şeklinde konuştu.
KALE’NİN ÇEVRESİ FORE KAZIK VE ANGRAJ ÇALIŞMALARI İLE GÜÇLENDİRİLİYOR
Bugünlerde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Asya, “Zemherinin hakim olduğu bugünlerde Kalemizin çevresine adeta bir zırh görevi görecek olan fore kazık ve angraj çalışmaları yapılıyor. Bu mevsimde söz konusu bölgede beton dökülmesinin sevincini yaşıyoruz. İnşallah bu çalışma ile Kale Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarının üst kısmının göçük riski tamamen ortadan kalkarak Kale’nin çevresinin sağlam bir hale gelmesini umuyoruz” diye konuştu.
İLİMİZDE İSTİHDAM ORTAMI OLUŞTURMANIN GAYRETİ İÇERİSİNDEYİZ”
Başkan Asya konuşmasının devamında, “Altyapı, üstyapı, sosyal ve kültürel faaliyetlerimizin yanı sıra ilimizin istihdam sorununa çözüm üretmek için de çalışmalar yapıyoruz. Daha önce belediyemize tahsisli olan hastane karşısında Çöğürlü köyü girişinde yaklaşık 17 bin metrekare alanda Valiliğimiz işbirliğinde Tekstil Kent kurulması için girişimlerimiz oldu. Bu anlamda Sayın Valimize gayretlerinde, desteklerinden dolayı şükranlarımı sunarım. Valiliğimizin ilk bloğu yaptığı bölgeyi canlandırmak ve geliştirmek için işadamlarını davet ettik. Her zaman hayırla ve minnetle yad ettiğim hayırsever eğitimci işadamı hemşehrimiz Gıyasettin Bingöl’ün katkıları ile geçtiğimiz ay Bursa’dan işadamlarını ağırladık. Kendi alanlarında başarılı olan işadamları ile bu bölgelerde incelemelerde bulunduk. İlimizin genel durumunu ve sahip olduğu imkanlarını yerinde gösterme fırsatımız oldu. Misafirlerimizin memnun ayrılması ve sonraki süreçte kendi aralarında istişare edip burada yatırım yapma için hazırlıklarının olmasını öğrenmemiz bizleri ziyadesi ile memnun etti. İnşallah ilk etapta 5 bin insanımıza istihdam imkanı olacağını umduğumuz bu girişimle daha fazla yatırım ortamı oluşacak. Geçen aylarda yaptığımız hayırlı işlerden birinin de bu misafirlerimizi davet etmek olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim” dedi.
Başkan Asya konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın başkanlığında gerçekleştirdiğimiz İl Başkanları toplantısında söz alarak kendileri ile görüşme fırsatımız oldu. Eski subay lojmanları yeri şimdiki açık otopark alanının belediyemize tahsisi konusunda talebimizi kendilerine arz ettik. Daha önce belirlenen 11 milyonu aşkın bedelin belediyemiz için ciddi bir külfet olduğunu ve karşılayamadığını arz ettik. Her zaman desteğini yanımızda hissettiğimiz Cumhurbaşkanımızın bu konudaki talimatları ile bu müjdeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta Ankara ziyaretimizde birkaç görüşmemiz oldu. Gençlik ve Spor Bakanımız ile görüşmemizde yeni otobüs terminalimizin arka kısmındaki alanda spor kompleksi yapılacak inşallah. Bununla birlikte önemli projelerimiz arasında yer alan Kurtik Kayak Merkezi Projemiz ile ilgili talebimizi sunduk. Milletvekilimiz ile birlikte Sayın Bakanımızı ilimize davet ettik. İnşallah bu tesisin yapılması durumunda asgari 5 ay kayak sporunun icra edilebileceğini kendilerine izah ettik. İnşallah bu konudaki girişimlerimiz de olumlu sonuçlanır. Bu duygularla meclis toplantımızda alacağımız kararların hayırlar getirmesini diler, saygılar sunarım.”