Pilea çiçeği özellikleri, bakımı ve anlamı

» GÜNDEM » Pilea çiçeği özellikleri, bakımı ve anlamı

Uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçek olan Pilea bitkisinin diğer adı para çiçeğidir. Bulunduğu her yere bolluk ve bereket getirdiğine inanılır ve bazı insanlar bu çiçeğin toprağına para koyarlar. Böylece bereketin artacağını düşünürler. Pilea çiçeği yaprakları demir para şeklindedir. Bu nedenle diğer adı ile daha fazla tanınırlar. Ancak bakımı ya da özellikleri hakkında bilgi sahibi […]

Uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçek olan Pilea bitkisinin diğer adı para çiçeğidir. Bulunduğu her yere bolluk ve bereket getirdiğine inanılır ve bazı insanlar bu çiçeğin toprağına para koyarlar. Böylece bereketin artacağını düşünürler. Pilea çiçeği yaprakları demir para şeklindedir. Bu nedenle diğer adı ile daha fazla tanınırlar. Ancak bakımı ya da özellikleri hakkında bilgi sahibi olmayanlar var ise yazımız onlara rehberlik edecektir.

Pilea çiçeği bakımı

Pilea çiçeği bakımı püf noktalarına dikkat edildiğinde oldukça kolaydır. Bir rutin oluşturduğunuzda bakım işlemlerini hızlıca ve keyifle gerçekleştirebilirsiniz. Bakımı zor olan çiçekler gibi uğraşmaz ve bunalmazsınız.

Pilea çiçeği yaz aylarında haftada bir kez ve kış aylarında ise haftada iki kez sulanmalıdır. Aslına bakarsanız bitki sulama işlemi bitki türü aynı olsa da farklılık gösterebilir. Çünkü çiçeği koyduğunuz yer fazla güneş alıyorsa ( bu çiçek yarı gölgeli alanda daha çabuk büyür) çiçeğin toprağı daha çabuk kurur. Ayrıca her seferinde aynı miktarda su koymuyor olabiliriz. Ben çiçeklerimi sularken herhangi bir miktar kullanmam. Göz kararı olarak sulama yaparım. Bu nedenle bitkinin kuru olup olmadığını kontrol ederim. Çünkü unutkanlık ile bitkinin sulama zamanını karıştırabilirim. Eğer sizde bu sorunları yaşıyorsanız, toprağa parmağınızı batırarak bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Toprak nemli ise de sulamayı bir sonraki sefere erteleyebilirsiniz.

Pile çiçeği yarı gölgeli alanları sever. Bu yüzden pencere kenarına koyabilirsiniz. Gölgeli alanlarda yaşamak bu çiçek için uygun değildir.

Drenajlı yani alt kısmı delikli olan saksıları tercih edip çiçeğinizi dikmelisiniz. Fazla sulama yapıldığında su tabak kısma inebilmelidir. Aksi takdirde kökler çürüyebilir.

Pilea çiçeği anlamı

Pilea çiçeği anlamı bolluk ve berekettir. Bazıları bu çiçeğin şans getirdiğine inanırlar. Bu nedenle anlamları içerisinde şans da yer alır. Oldukça dayanıklı bir bitkidir ve birçok iklime uyum sağlayabilir. Bu nedenle birçok ülkede bu çiçek türü kolayca yetişmektedir.

Pilea çiçekleri anlamları nedeni ile yeni ev ya da işyeri açılışı için harika bir hediyedir. Bu gibi nedenlerle yakınlarınıza bir tane hediye etmek isterseniz birkaç tıklama ile alıp dilediğiniz adrese ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bunun için sadece seçim ve ödeme yapıp alışverişi tamamlamanız yeterli. Tarayıcınızdan bulunduğunuz bölgeyi Ümraniye çiçekçi şeklinde aratarak alıcınıza ya da sizlere en yakın olan firmaları listeleyebilirsiniz. Ardından bütçe ve tarzınıza uyan seçimler ile sipariş oluşturabilirsiniz.

Pilea çiçeği özellikleri

Yaprak dökmeyen ve uzun ömürlü bir bitkidir. Çiçek açsalar da dikkat çekici olmadıkları için yanına gelmeden anlamayabilirsiniz. Yaprakları dökülse de yenileri hemen çıkacaktır. Bu çiçek kolay çoğaltılır yaprak ve dal kısımlarından bir parça alınarak yeni saksıya ekilebilir. Bu nedenle minik bir pilea çiçeği köşesine sahip olabilirsiniz.