İyi Parti Seçimlere Katılabilecek mi?

» GÜNDEM » İyi Parti Seçimlere Katılabilecek mi?

İYİ PARTİ ERKEN SEÇİME KATILABİLECEKMİ? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP Lideri Devlet Bahçeli ise görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Haziran 2018 Pazar günü erken seçimin yapılacağını açıkladı.Bir çok ilklerin yaşanacağı bu seçimde en çok merak edilen sorulardan birisi ise yeni kurulan Meral Akşenir’in İyi Parti’sinin erken seçimde oy pusulasında olup olmayacağı.Bu konuyla ilgili bazı açıklamalarda […]

İYİ PARTİ ERKEN SEÇİME KATILABİLECEKMİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP Lideri Devlet Bahçeli ise görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Haziran 2018 Pazar günü erken seçimin yapılacağını açıkladı.Bir çok ilklerin yaşanacağı bu seçimde en çok merak edilen sorulardan birisi ise yeni kurulan Meral Akşenir’in İyi Parti’sinin erken seçimde oy pusulasında olup olmayacağı.Bu konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulunan YSK Başkanı Sadi Güven,İyi Parti’nin seçime katılıp katılmayacağını yanıtladı.

İNCELEME YAPILDIKTAN SONRA KARAR VERİLECEK

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven İyi Parti’nin seçime katılıp katılmayacağının belirlenmesinin ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kayıtlarını inceledikten sonra, bu durumun netlik kazanacağını söyledi.

YSK Binası önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan YSK Başkanı Sadi Güven,Bugün siyasi partilerin seçimlerle ilgili açıklamada bulunduklarını ve seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılması konusunda anlaşılmış gibi durulduğunu söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisinden seçiminin yenilenmesiyle ilgili yasanın çıkmasını beklediklerini söyledi.

İşte Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in Erken Seçim İle İlgili Açıklamaları;

“YSK olarak biz, bir seçim bittiğinde bir sonraki seçimin hazırlıklarını yaparız. En az iki seçim için hazır malzemelerimiz olur, yapılanmamızı tamamlarız. Şu anda da bu seçim için her türlü hazırlığımız tamam. Bundan sonraki aşamada genelgeler ve seçim takviminin hazırlanması ve yurt dışındaki yapılanma işlemleri olacak. Bugün itibarıyla seçim takvimi hazırlıkları başladı, bir iki gün içerisinde bunu tamamlayacağız. TBMM’den yasanın çıkıp yayınlanmasını bekleyeceğiz. Sonra da süreci işleteceğiz. Sürecin işletilmesi konusunda YSK açısından herhangi bir sıkıntı, süre sıkıntısı yoktur. Daha önceki seçimlerde de biz 56 günde seçim yaptık. Bu seçimde de aynı şekilde seçimleri yapacağız. Meclisten çıkması halinde yapılacak seçimlerin ülkemiz, milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

“Siyasi partilerin hangi şartlarda seçime katılacağı hususu Siyasi Partiler Kanunu’nun 36. Maddesi, 298 sayılı Kanunu’nun da 14/11’de yazılı. Bizim istikrar kazanmış ictihadlarımız da bu konuda var ve internet sitemizde yazılı. Bu şartları hangi partilerin yerine getirdiği hususunu incelemek için siyasi partilerin kayıtlarını tutan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından evrakları, kayıtları isteyeceğiz. YSK olarak hangi partilerin seçime katılma hakkına sahip olduğunu bu inceleme sonunda açıklayacağız. Mecliste seçimlerin yenilenmesi kararı alınırsa kısa bir süre içerisinde incelememizi yapıp kamuoyuna duyururuz. Şu an itibarıyla benim bilmem de mümkün değil.”

YSK Başkanı Güven, seçim takvimine ilişkin bir soru üzerine ise seçim takviminin bugün itibarıyla büyük ihtimalle hazırlandığını, TBMM’den yasa çıktıktan sonra hemen yayınlayacaklarını belirtti.

Güven, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin aynı gün olacağı için takvimi de aynı süreç içerisinde, birlikte hazırlamayı düşündüklerini sözlerine ekledi.