İslam Birliği Teşkilatı nedir? İslam Birliği Teşkilatına hangi ülkeler üyedir?

» GÜNDEM » İslam Birliği Teşkilatı nedir? İslam Birliği Teşkilatına hangi ülkeler üyedir?

İslam Birliği Teşklilatı (İİT) dün Türkiye’de bir toplantı düzenledi. Ve gerçekleştirilen toplantı sonrasında yayınladığı bildiride Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak ilan ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Amerika (ABD) başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak duyurmuştu ve bunun sonucunda tüm Türkiye ve dünyadan büyük bir tepkiyi üzerine çekmişti. İslam Birliği Teşkilatında alınan karar doğrultusunda Kudüs’ün Filistin’in başkenti […]

İslam Birliği Teşklilatı (İİT) dün Türkiye’de bir toplantı düzenledi. Ve gerçekleştirilen toplantı sonrasında yayınladığı bildiride Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak ilan ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Amerika (ABD) başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak duyurmuştu ve bunun sonucunda tüm Türkiye ve dünyadan büyük bir tepkiyi üzerine çekmişti. İslam Birliği Teşkilatında alınan karar doğrultusunda Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak ilan edilmesiyle birlikte vatandaşlar İslam Birliği Teşkilatına (İİT) dair detaylı bilgi almak üzere sorgulamalara başladı. Peki, İslam Birliği Teşkilatı nedir? İslam Birliği Teşkilatına hangi ülkeler üyedir?

İSLAM ÜLKELERİ, ”DOĞU KUDÜS’Ü FİLİSTİN DEVLETİ’NİN İŞGAL ALTINDA BAŞKENTİ” OLARAK TANIDI!

İstanbul’da bugün ABD Başkanı Trump’ın tartışmalı Kudüs kararı sonrası düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı’nda yayınladığı bildiride İslam ülkeleri “Doğu Kudüs’ü Filistin Devleti’nin işgal altında başkenti” olarak tanıdı.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN AÇIKLAMASI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Filistin devletini henüz tanımamış tüm ülkelere derhal Filistin’i tanıma çağrısı yapıyorum. Biz bugün Kudüs’ü Filistin devletinin başkenti olarak tanıdığımızı ilan ettik. Diğer ülkeleri de Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanımaya davet ediyorum” şeklinde ifadelere yer verdi.

FİLİSTİNLİ DEVLET BAŞKANI AÇIKLAMASI!

Toplantıda konuşan Filisitin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “Bu zirveyi başarıyla sonuçlanmış ender İslami zirvelerden biri olarak görüyorum. ABD’nin aslında kendi kindine aykırı davrandığına da görüyoruz. ABD’nin kararı BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırıydı. Bizler Filistinliler olarak ABD’yi çözüm süreci içinde arabulucu olarak kabul edemeyiz” ifadelerini kullandı.