Dışişleri Bakanlığı’ndan İngilizlere Akın İpek Tepkisi

» GÜNDEM » Dışişleri Bakanlığı’ndan İngilizlere Akın İpek Tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Akın İpek’in iade talebinin reddine ilişkin kararın kabul edilemez olduğunun İngiliz makamlarına aktarıldığını söyledi. Dışişleri Bakanlığı’ndan, İngiltere’nin FETÖ firarisi Akın İpek’in iade talebinin reddedilmesine yönelik bir açıklama geldi. Sözcü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Hamdi Akın İpek, Ali Çelik, Talip Büyük ve Mustafa Yeşil’in Birleşik Krallık’tan ülkemize iadelerine […]

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Akın İpek’in iade talebinin reddine ilişkin kararın kabul edilemez olduğunun İngiliz makamlarına aktarıldığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan, İngiltere’nin FETÖ firarisi Akın İpek’in iade talebinin reddedilmesine yönelik bir açıklama geldi.

Sözcü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Hamdi Akın İpek, Ali Çelik, Talip Büyük ve Mustafa Yeşil’in Birleşik Krallık’tan ülkemize iadelerine ilişkin dün (28 Kasım) Londra, Westminster Kaza Mahkemesinde görülen duruşmada, sanıklar hakkındaki iade talebimiz hâkim tarafından reddedilmiştir.

“GEREKÇE DAYANAKTAN YOKSUN”

Mahkemenin, iade taleplerimizin reddine ilişkin gerekçeleri dayanaktan yoksundur.
Beklentimiz, 251 masum vatandaşımızın şehit olduğu ve binlercesinin de yaralandığı 15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’nün öndegelen mensupları arasında yer alan bu şahısların ülkemizde yargılanmalarını teminen bir an önce iade edilmeleridir.

“KABUL EDİLEMEZ OLDUĞU VURGULANDI”

Bu yöndeki gayretlerimizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Kararın kabul edilemez olduğu ve bundan duyduğumuz derin hayalkırıklığı görüşülen İngiliz makamlarına kuvvetli bir şekilde vurgulanmıştır.”