Bozdağ’dan Pentagon’un teklifine Cevap

» GÜNDEM » Bozdağ’dan Pentagon’un teklifine Cevap

SON DAKİKA HABERİ: ABD Savunma Bakanı Mattis’in YPG’yi PKK’ya karşı savaştırma önerisine Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan yanıt geldi. Bozdağ, “O kadar bunlara sözünün geçtiğini Mattis ifade ediyor, buna da güveniyorlarsa o zaman yapacakları iş belli. Bunlara söyleyecekler, ‘Türkiye’ye karşı bu tür saldırıları sonlandırın. Afrin’i boşaltın, oradan derhal uzaklaşın’ dedikleri zaman bu harekat kısa sürede, onların […]

SON DAKİKA HABERİ: ABD Savunma Bakanı Mattis’in YPG’yi PKK’ya karşı savaştırma önerisine Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan yanıt geldi. Bozdağ, “O kadar bunlara sözünün geçtiğini Mattis ifade ediyor, buna da güveniyorlarsa o zaman yapacakları iş belli. Bunlara söyleyecekler, ‘Türkiye’ye karşı bu tür saldırıları sonlandırın. Afrin’i boşaltın, oradan derhal uzaklaşın’ dedikleri zaman bu harekat kısa sürede, onların ricasına da gerek kalmadan biter” dedi.

Canikli’den ABD’li mevkidaşıyla yaptığı görüşmeye ilişkin açıklama
Son dakika haberi!

ABD Savunma Bakanı Mattis’in YPG’yi PKK’ya karşı savaştırma önerisine hükümetten ilk yanıt geldi.

Kanal 24’e konuşan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ şunları söyledi: “ABD yönetiminin ve bu işin kısa sürede bitmesini bizden isteyen herkesin, Türkiye’ye yardımcı olması lazım. ‘YPG’yi, PYD’yi PKK’ya karşı da savaştırabiliriz.’ O kadar bunlara sözünün geçtiğini Mattis ifade ediyor, buna da güveniyorlarsa o zaman yapacakları iş belli. Bunlara söyleyecekler, ‘Türkiye’ye karşı bu tür saldırıları sonlandırın. Afrin’i boşaltın, oradan derhal uzaklaşın’ dedikleri zaman bu harekat kısa sürede, onların ricasına da gerek kalmadan biter.

Artık ABD yöneticileri alemi kör, herkesi sersem sanmaktan vazgeçmeli. Eğer ABD Dışişleri Bakanı Tillerson da Mattis’le benzer kanaate sahipse bu düşünce arazide geçerli değil. Bizim PYD/YPG konusunda iknaya ihtiyacımız yok. Çünkü artık gerçek ortada. Güneşe başka bir isim vermenin kimseye bir faydası yok. Güneş, güneştir. Bu kadar ayan beyan ortada olan bir konudur.

“ABD KABUL ETMESEDE GERÇEK BUDUR”

PYD/YPG terör örgütüdür ve PKK tarafından kurulmuştur, yönetilmektedir ve Türkiye’ye karşı da PKK onlarla beraber bugün terör eylemleri yapmaktadır. Amerika kabul etse de gerçek budur, kabul etmese de gerçek budur.

Amerika eğer Türkiye’nin görüşlerine itibar ederse, bugüne kadar yaptığı yanlışları bundan sonra sürdürmekten kurtulur. Eğer Türkiye’ye inanmazsa, terör örgütünü destekleme yanlışına, terörü besleme yanlışına bundan sonra da devam eder.

“BİR MİLİM GERİ GİTMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Şu çok net, bir defa PYD/YPG ve bölgede bir terör koridoru oluşturulması, terör devleti yapılandırılması ve buna gidecek bütün süreçler konusunda Türkiye kapalıdır. Bu konularda istedikleri kadar konuşsunlar, bizim bir milim geri gitmemiz mümkün değildir.

PYD/YPG terör örgütüdür. Bu terör örgütüne Türkiye’nin dostu ve müttefiki olan ABD’nin destek vermesi, silah vermesi, mühimmat vermesi, eğitim donatım yapması, askerlerinin onlarla beraber oturup kalkması Türkiye’ye karşı yapılan en büyük yanlışlıktır, bu kabul edilemez bir durumdur. Bu destekler kesilmeli. Verilen silahlar geri toplanmalı. Bundan sonra herhangi bir destek kesinlikle verilmemeli.

DEAŞ’a karşı da mücadeleyi dünyada en iyi yapan tek ülke vardır, o da Türkiye’dir. Bunu da biz ABD ile pekala yapabiliriz. Ama burada bir terör devleti yapılanmasına, PKK terör örgütünün yavrularının serpilip büyümesine Türkiye’nin göz yummasını kimse beklememelidir.”