Bozdağ’dan CHP’ye İttifak Yanıtı

» GÜNDEM » Bozdağ’dan CHP’ye İttifak Yanıtı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dün Meclis’e sunulan seçim ittifakı teklifiyle ilgili açıklamalarda bulundu. CHP’den gelen eleştirilere de yanıt veren Bozdağ, “CHP – HDP ittifakı” değerlendirmesi yaptı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtladı. Bozdağ dün Meclis’e sunulan seçim ittifakı teklifiyle ilgili şunları söyledi: “Partiler arası ve […]

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, dün Meclis’e sunulan seçim ittifakı teklifiyle ilgili açıklamalarda bulundu. CHP’den gelen eleştirilere de yanıt veren Bozdağ, “CHP – HDP ittifakı” değerlendirmesi yaptı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtladı.

Bozdağ dün Meclis’e sunulan seçim ittifakı teklifiyle ilgili şunları söyledi:

“Partiler arası ve seçmenler arası yakınlaşmayı zorluyor yeni sistem.

Bu dezenleme, seçim öncesi, seçmenin önüne dürüst bir şekilde ‘ittifak yaptık’ diyerek çıkılmasını sağlıyor.

İttifakı yasaklayan kurallar çıkarılıp, ittifakı düzenleyen kurallar geliyor.

İttifaka katılan partilere baraj sorununu aşma konusunda sağlanan kolaylık, en önemli değişiklik.

Seçmenler sandığa gittiğinde ittifak yapan partileri yan yana görecekler, bugünkü gibi aynı usulde oy kullanacaklar, partilerine oy verecekler. Milletvekili dağılımı yapılırken tek parti gibi hesap yapılacak.

Daha sonra ise ittifaka giren partilere dağılım yapılacak. Kime ne kadar milletvekili düştüğü de kendi içinde hesaplanacak.”

CHP’NİN ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Bozdağ, CHP’nin yüzde 50+1 ile istikrar hedeflendiği ama yeni düzenlemeyle koalisyonların önünün açıldığı ve sandık güvenliğinin ortadan kalktığı yönündeki eleştirilerine şu yanıtı verdi:

Koalisyon iddiası algı operasyonu. Bu doğru değil. Sistemin doğası zaten koalisyona izin vermiyor. Hükümeti kurma yetkisini ve güvenoyunu halk veriyor, parlamentoya gerek yok.

Koalisyonlardan çok çeken CHP, ‘koalisyona geri dönüyoruz’ diyor. Referandum öncesi de koalisyonları savunuyorlardı, bugün böyle diyorlar. Yapılan, seçim öncesi halkın önüne samimi bir şekilde çıkmaktır.

Sandık güvenliğine gelince, bu konuda hepimizin büyük hassasiyeti var. Türkiye’de seçim sistemi çok güvenli çünkü bizzat seçimi siyasi partiler kendisi yapıyor…

Doğu ve Güneydoğu Anadolu) Vatandaşın iradesi üzerinde baskı kurmak isteyenlerin bu baskısını tamamen ortadan kaldırmaya yöneliktir yapılan. Terör örgütünün Türkiye’nin seçimini engellememesi için yapılan bir düzenleme.

PKK’nın uzantısı partiye oy gitmesinden memnun olanların itirazıdır bu. Tehdit olmasa PKK’nın uzantısı olan parti bu kadar oy alamaz. Bölgedeki vatandaşlarımızın oyunun özgür bir biçimde sandığa yansımasını temin etmek için adım attık.

CHP esasında 16 Nisan halk oylaması öncesinde ittifak arayışı içerisine girdi. Saadet Partisi’ne gitti, merhum Erbakan hocamızın anma törenine katıldı ve diğer partilere gitti. Yüzde 49’u kendisi için bir cephe oyu olarak görüyor.

Halk oylamasının hemen arkasından yine siyasi partileri ziyaret ederek yüzde 49’u bir yerde tutma arayışına girdi. Yüzde 50+1’i nasıl alacak CHP? Diğer partilerden oy alması lazım. O zaman başka partilerle bir arayış içerisinde olacağını zannediyorum.