Trump Açıklama Yaptı ABD Borsası Düşüşe Geçti

» DÜNYA » Trump Açıklama Yaptı ABD Borsası Düşüşe Geçti

New York borsasında endeksler, yüzde 2,5’i aşan kayıplarla tarihin en kötü Noel arifesini yaşadı. ABD’de yaşanan bütçe krizi, Hazine Bakanı Mnuchin’in açıklamaları ve ABD Başkanı Trump’ın tweeti, piyasalarda yaşanan düşüşte etkili oldu.ABD Başkanı Donald Trump, “ABD ekonomisi için tek sorun ABD Merkez Bankası (Fed)” dedi. Fed’in güçlü dolar ve ticaret savaşlarını anlamadığını belirten Donald Trump, […]

New York borsasında endeksler, yüzde 2,5’i aşan kayıplarla tarihin en kötü Noel arifesini yaşadı. ABD’de yaşanan bütçe krizi, Hazine Bakanı Mnuchin’in açıklamaları ve ABD Başkanı Trump’ın tweeti, piyasalarda yaşanan düşüşte etkili oldu.ABD Başkanı Donald Trump, “ABD ekonomisi için tek sorun ABD Merkez Bankası (Fed)” dedi.

Fed’in güçlü dolar ve ticaret savaşlarını anlamadığını belirten Donald Trump, yayımladığı tweet mesajında Fed yetkililerinin piyasalara dair bir hisleri olmadığı söyledi.

Donald Trump, Fed için, “Fed skor üretemeyen güçlü bir golfçü gibidir, çünkü dokunmaz, vuramaz” benzetmesini yaptı.

ABD PİYASALARI TARİHİN EN KÖTÜ NOEL ARİFESİNİ YAŞADI

Trump’ına açıklamalarının ardından ABD Borsalarında sert düşüşler yaşandı. Noel arifesinde yarım gün işlem gören Dow Jones Endeksi yüzde 2,91 düşüşle 21.797,20 puandan, Standard&Poor’s (S&P) 500 Endeksi yüzde 2,71 kayıpla 2.351,10 puandan ve Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 2,21 azalışla 6,192.92 puandan kapandı.

Yarın tüm gün kapalı olacak endekslerin, tarihlerindeki en kötü Noel arifesini tecrübe etmesinde Amerikan federal hükümetinin cumartesiden bu yana bütçe krizi nedeniyle kapalı olması da etken oldu.

Ayrıca, analistler, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in pazar günü ülkenin en büyük bankalarıyla görüştüğünü ve piyasada likidite sorunu olmadığını açıklaması, yatırımcıları daha tedirgin hala getirdiğine işaret ediyor.