Trafik Cezalarının Ödeme Yolları

» EKONOMİ » Trafik Cezalarının Ödeme Yolları

Trafikte uyulması gereken kurallar vardır. Can ve mal güvenliğinin sağlanması, trafik düzenini sağlamak amacıyla Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kurallara uyulmak zorundadır. Karayolundaki tüm araç sürücüleri bu kurallara uymalıdır. Kurallar ihlal edildiğinde ceza yazılır. Trafik cezaları, ceza yazıldığı tarihten itibaren 10 ile 30 gün arasında ikametgah adresinize tebliğ edilir. Ceza adresinize tebliğ edildikten sonra, anlaşmalı bankalara, […]

Trafikte uyulması gereken kurallar vardır. Can ve mal güvenliğinin sağlanması, trafik düzenini sağlamak amacıyla Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kurallara uyulmak zorundadır. Karayolundaki tüm araç sürücüleri bu kurallara uymalıdır. Kurallar ihlal edildiğinde ceza yazılır. Trafik cezaları, ceza yazıldığı tarihten itibaren 10 ile 30 gün arasında ikametgah adresinize tebliğ edilir. Ceza adresinize tebliğ edildikten sonra, anlaşmalı bankalara, yakın olduğunuz vergi dairesine, PTT’ ye veya Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde kredi kartınızla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca trafik cezasını tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde öderseniz %25 indirim uygulanır.

Vergi Dairesinde Trafik Cezası Ödemesi

Ceza adresinize tebliğ edildikten sonra ceza kağıdınız ile vergi dairesine başvurmanız gerekir. Kimlik numaranızdan borç bilgisi görünememektedir. Bu yüzden ceza kağıdınızı yanınızda getirmelisiniz. Vergi dairesinde cezanızı nakit olarak ödemelisiniz. Size en yakın vergi dairesinden ya da istediğiniz vergi dairesinden ödeme yapabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar Aracılığı İle Trafik Cezası Ödemesi

Ceza adresinize tebliğ edildikten sonra ceza kağıdınız ile anlaşmalı bankalar olan; Ziraat Bankası, Akbank, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Finansbank, TEB, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Aktif Bank şubelerinden borcunuzu ödeyebilirsiniz. Borcunuzu anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödemek isterseniz, kredi kartınızla da ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Şubelerinden Trafik Cezası Ödemesi

Ceza tebliğ kağıdınızla birlikte, istediğiniz PTT şubesinde trafik cezasını ödeyebilirsiniz. PTT şubelerinde ödemenizi nakit olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığına Trafik Cezası Ödemesi

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi www.gib.gov.tr ‘ye giriş yaparak trafik cezası borcunuzu ödeyebileceğiniz gibi borç durumunuzu da sorgulayabilirsiniz. Bunun için sisteme bazı bilgileri girmeniz gereklidir. Örneğin; araba plakanız, kimlik numaranız ve tescil tarihi bilgileriyle sizde internet erişiminizin olduğu her yerden, günün her saatinde, istediğiniz zaman sorgulama ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.