Merkezden Dolara Yükseliş Hamlesi

» EKONOMİ » Merkezden Dolara Yükseliş Hamlesi

Sizinde bildiğiniz üzere dolar son günlerde inişli çıkışlı günlere tanıklık yapıyor adeta.Merkez Bankası dolarda yaşanan aşırı yükselişe karşı ikinci bir hamle yaptı. Merkez’den yapılan açıklamaya göre; döviz satış tutarı 1.8 milyar dolar arttırıldı. Banka TL döviz depo ihale tutarını ise 1.25’den 1.5 milyar dolara çıkarıldığını açıkladı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Günlük olarak düzenlenen Türk Lirası […]

Sizinde bildiğiniz üzere dolar son günlerde inişli çıkışlı günlere tanıklık yapıyor adeta.Merkez Bankası dolarda yaşanan aşırı yükselişe karşı ikinci bir hamle yaptı.

Merkez’den yapılan açıklamaya göre; döviz satış tutarı 1.8 milyar dolar arttırıldı. Banka TL döviz depo ihale tutarını ise 1.25’den 1.5 milyar dolara çıkarıldığını açıkladı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Günlük olarak düzenlenen Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihale tutarı 1,25 milyar ABD dolarından 1,5 milyar ABD dolarına yükseltilmiştir.

Buna göre, halihazırda en fazla 6,25 milyar ABD doları olan söz konusu ihalelerin toplam bakiyesi 7,5 milyar ABD dolarına ulaşabilecektir.” denildi.

Dolar, kararın ardından hafif bir gevşeme ile 4.34 lira seviyelerine geriledi.