Dünyada Petrole Olan Talep Artacak

» EKONOMİ » Dünyada Petrole Olan Talep Artacak

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan açıklamalarda 2018-2023 yılları arasında dünya genelinde petrole olan talep artacak. Petrol Arzında ABD’den Rekor Artış Hali hazırda en çok petrol üretimi yapan ülke Rusya olurken ABD ikinci sırada yer alıyor. ABD son dönemde yaptığı ataklar ile birlikte Suudi Arabistan’ı da geride bırakmayı başardı. 2018-2023 yılları arasında ise petrol arzında yaşanacak […]

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan açıklamalarda 2018-2023 yılları arasında dünya genelinde petrole olan talep artacak.

Petrol Arzında ABD’den Rekor Artış

Hali hazırda en çok petrol üretimi yapan ülke Rusya olurken ABD ikinci sırada yer alıyor. ABD son dönemde yaptığı ataklar ile birlikte Suudi Arabistan’ı da geride bırakmayı başardı. 2018-2023 yılları arasında ise petrol arzında yaşanacak olan artışın %60’ının ABD’den kaynaklanacağı ifade ediliyor. Bu da üretimde ilk sıraya yerleşmesini sağlayacaktır.

Ayrıca aynı zaman dilimi için dünyanın petrol talebi günlük olarak 6,9 milyon varil artış gösterecek. Böylelikle günlük ihtiyaç duyulan ve talep edilen petrol miktarı 104,7 milyon varile ulaşmış olacaktır.

Üretim İsrafı

Bazı petrol üretim tesislerinin yetersiz olması sebebiyle üretim yapılırken israfa neden olunmaktadır. Bu da ciddi bir kayıp anlamına gelmektedir. İşte bu tesislerin iyileştirilmesi ile birlikte bu kaybın önüne geçmek mümkün olacaktır. Uluslararası Enerji Ajansı petrol üretimi konusunda iyileştirme çalışmalarının yapılması için de çağrılar da bulunmaktadır.