Bakan Mehmet Özhaseki’den İmar Barışı Açıklaması

» EKONOMİ » Bakan Mehmet Özhaseki’den İmar Barışı Açıklaması

Çevre Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kaçak yapılar ile ilgili açıklamalarda bulundu.İmara aykırı bulunan yapısını bildiren ve az bir miktar ödeyenlerin devler ile anlaşmazlıkları bitecek.Devletle ihtilaflı olan 13 Milyon yapının İmar barışından faydalanacağı açıklandı. İMAR AFFI DEĞİL İMAR BARIŞI Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki düzenlemenin imar affı olmadığını imar barışı olduğunu söyledi. Hazine arazisi üstüne […]

Çevre Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kaçak yapılar ile ilgili açıklamalarda bulundu.İmara aykırı bulunan yapısını bildiren ve az bir miktar ödeyenlerin devler ile anlaşmazlıkları bitecek.Devletle ihtilaflı olan 13 Milyon yapının İmar barışından faydalanacağı açıklandı.

İMAR AFFI DEĞİL İMAR BARIŞI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki düzenlemenin imar affı olmadığını imar barışı olduğunu söyledi.

Hazine arazisi üstüne yapılan kaçak yapılar ise, kesinlikle kapsamda olmayacak.

İskan sorunu olan, bahçesi, balkonu, otoparkı imara aykırılık içeren ve kat mülkiyeti problemi olan yapılar düzenleme kapsamına girecek. Bu durumdaki yapılara “yapı kayıt belgesi” verilecek.

Yapı kayıt belgesi sisteme yeni giren bir uygulama olacak. Şu ana kadar tespit edilen 13 milyon gayrımenkul sahibi bu kapsama giriyor.

26 milyonluk yapı stoğunun yüzde 60’a yakınının bu kapsamda olduğu tahmin ediliyor.

Örneğin İzmir’deki binaların yüzde 62’si, İstanbul Sarıyer’deki binaların yüzde 80’i, Üsküdar’daki binaların yüzde 75’i bu sorunu yaşıyor.

Bu yapıların sahiplerine daire yapım maliyetinin yüzde 3’ü bedelle yapı kayıt belgesi verilecek.

100 metrekarelik bir daire için 1800 lira ile 2500 lira arasında bir maliyet hesabı var.

Kat mülkiyeti almadığı için teknik olarak yıkılma riski bulunan, binadaki daire sayısının tapu kayıtlarında belirsiz olduğu binalar için yapı kayıt belgesi alınabilecek.

4 kat için ruhsat alıp 5 veya daha fazla kat çıkılan binalar kapsama girecek.

Elektrik, su, doğalgaz gibi tüm abonelikleri olmasına rağmen tapuda görünmeyen, özellikle binaların zemin altı katlarındaki daireler bu haktan yararlanacak.

Bu işlemden sağlanan gelir kentsel dönüşümde kullanılacak.