Suriye Devlet Televizyonu Afrin’e Rejim Güçlerinin Gireceğini Açıkladı

» DÜNYA » Suriye Devlet Televizyonu Afrin’e Rejim Güçlerinin Gireceğini Açıkladı

Suriye devlet televizyonu, Şam yönetimine bağlı birliklerin birkaç saat içerisinde Afrin’e gireceğini duyurdu. Beş otobüsün sabah saatlerinde Halep’ten Afrin’e hareket ettiği iddia edildi. Reuters’ın haberine göre; Suriye devlet televizyonu Ikhbariya, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’yle Şam yönetiminin yaptığı pazarlıklara ilişkin bir son dakika gelişmesini duyurdu. SANA’nın haberine göre Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı […]

Suriye devlet televizyonu, Şam yönetimine bağlı birliklerin birkaç saat içerisinde Afrin’e gireceğini duyurdu. Beş otobüsün sabah saatlerinde Halep’ten Afrin’e hareket ettiği iddia edildi.

Reuters’ın haberine göre; Suriye devlet televizyonu Ikhbariya, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’yle Şam yönetiminin yaptığı pazarlıklara ilişkin bir son dakika gelişmesini duyurdu.

SANA’nın haberine göre Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı milis güçleri birkaç saat içerisinde Afrin’e konuşlanacak.

PYD ile Şam arasındaki anlaşmanın sadece askeri olduğu, Esad’la siyesi görüşmelerin daha sonra yapılacağı öne sürülüyor.

”5 OTOBÜS HAREKET ETTİ”

Bu arada, sosyal medyada etkin yerel haber gruplarına göre, içinde sivilllerin bulunduğu 5 otobüs bu sabah saatlerinde Halep’ten hareket etti.

Bu kişiler Afrin şehir merkezini savunmak üzere geldiklerini belirttiler. Kendilerine “halk birlikleri” adını veren bu kişilerin Şam rejimi tarafından yönlendirilip yönlendirilmediği henüz netlik kazanmadı.

Öte yandan, YPG’li bir yönetici, Suriye ordu birliklerinin Afrin’e yerleşitrilmeleri konusunda Şam ile hala görüştüklerini, nihai anlaşmaya varmadıklarını söyledi.