Merkel Jübile Yapacak Siyaseti Bırakıyor

» DÜNYA » Merkel Jübile Yapacak Siyaseti Bırakıyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel siyasi hayatına ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Merkel aralık ayında partisi Hristiyan Demokratlar’da (CDU) yapılacak liderlik seçimlerinde aday olmayacağını duyurdu. Merkel başbakanlıkta görev süresi dolduktan sonra 2021 yılında yeniden yarışmayacağını söyledi. Merkel, Almanya’da erken seçime gidilmesi durumunda da yeniden aday olmayacağını ifade etti. Dünya siyasetinin önde gelen isimlerinden olan 64 yaşındaki […]

Almanya Başbakanı Angela Merkel siyasi hayatına ilişkin önemli bir açıklama yaptı.

Merkel aralık ayında partisi Hristiyan Demokratlar’da (CDU) yapılacak liderlik seçimlerinde aday olmayacağını duyurdu.

Merkel başbakanlıkta görev süresi dolduktan sonra 2021 yılında yeniden yarışmayacağını söyledi. Merkel, Almanya’da erken seçime gidilmesi durumunda da yeniden aday olmayacağını ifade etti.

Dünya siyasetinin önde gelen isimlerinden olan 64 yaşındaki Merkel, 2000 yılından beri CDU’nun genel başkanlık görevini yürütüyor. Deneyimli siyasetçi CDU içerisindeki başkanlık yarışında herhangi bir adayı desteklemeyeceğini belirtti.

BAŞARISIZ YEREL SEÇİMLER

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi CDU eyalet seçimlerinde beklenilen başarıyı sağlayamıyor. CDU önce Baverya’da ardından Hessen’de yapılan seçimlerde ağır yara aldı.

Başbakan Merkel yaptığı açıklamada bu başarısızlarda kendisinin de sorumluluğu olduğunu kabul ett ve “Artık yeni bir sayfa açma vakti” dedi.

EURO KURU DALGALANDI

Merkel’in resmi açıklamasından önce uluslararası basın kuruluşları bu iddiaları dile getirmişti.

İddiaların basına yansımasının ardından euro kuru uluslararası piyasalarda dolar karşısında değer kaybetmeye başladı. 12.30 itibariyle euro/dolar kuru 1,1361’e kadar indi. Ancak daha sonra Merkel’in başbakanlık dönemini tamamlayacağı ve sadece parti genel başkalnlığını bırakacağının netleşmesi üzerine parite yeniden 1,14’ün üzerine çıktı. Saat 14.10 itibariyle de 1,1413’den işlem görüyor.