Kimyasal Saldırıda 49 Sivil Hayatını Kaybetti

» DÜNYA » Kimyasal Saldırıda 49 Sivil Hayatını Kaybetti

49 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ Suriye’de bulunan Doğu Guta’da yine kimyasal saldırısı düzenlendi.Bölgede görev yapan sivil kuruluşların açıklamasına göre kimyasal saldırıda 49 sivil hayatını kaybetti.Doğu Guta’nın ilçesi Duma’da düzenlenen kimyasal saldırı bir çok kişinin ölümüne sebep oldu. HAYATINI KAYBEDENLER ARASINDA BEBEK VE ÇOCUKLARDA VAR Saldırıda 49 sivil hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında bebek ve çocuklar da […]

49 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Suriye’de bulunan Doğu Guta’da yine kimyasal saldırısı düzenlendi.Bölgede görev yapan sivil kuruluşların açıklamasına göre kimyasal saldırıda 49 sivil hayatını kaybetti.Doğu Guta’nın ilçesi Duma’da düzenlenen kimyasal saldırı bir çok kişinin ölümüne sebep oldu.

HAYATINI KAYBEDENLER ARASINDA BEBEK VE ÇOCUKLARDA VAR

Saldırıda 49 sivil hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenler arasında bebek ve çocuklar da var.

SALDIRININ ARKASINDA ESAD YÖNETİMİ VAR İDDİASI

Bölgedeki çalışan “Beyaz Baretliler” isimli sivil savunma örgütü saldırıların arkasında Esad yönetiminin olduğunu söylüyor.

Suriye yönetimi ise bu iddiaları kesin bir dille reddediyor.

Bölgede görev yapan ABD’li sivil toplum örgütü ise Duma hastanesinin klor bombasıyla vurulduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert saldırıyla ilgili haberleri yakından takip ettiklerini, kimyasal saldırı haberinin doğrulanması halinde uluslararası toplumun acil olarak buna cevap vermesi gerektiğini söyledi

ABD,RUSYA VE ESADI SORUMLU TUTUYOR

Nauert Suriye yönetiminin daha önce de benzer saldırıların yaşandığına dikkat çekti. ABD, Rusya’yı Suriye yönetimini koruyarak BM Güvenlik Konseyi Kimyasal Silahlar Anlaşması’na ihanet etmekle suçladı. Saldırılardan Esad yönetimi ve Rusya’nın sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), 4 Nisan tarihinde yayımladığı raporda, Beşşar Esad yönetiminin Suriye’de iç savaşın başlamasından buna yana 214, Han Şeyhun katliamından sonra da 11 kez kimyasal silah saldırısı düzenlediğini duyurmuştu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi 7 senedir devam eden Suriye İç Savaşı’nın en kanlı bölgesinin Duma olduğunu söylüyor.

Gözlemevi’nin raporuna göre şimdiye kadar yalnızca Duma’da 1600 sivil hayatını kaybetti.