Kanada Küba’daki diplomat sayısını yarıya düşürdü

» DÜNYA » Kanada Küba’daki diplomat sayısını yarıya düşürdü

Kanada, Küba’da bir diplomatının daha “gizemli hastalığa” yakalanmasının ardından Havana Büyükelçiliği’ndeki diplomat sayısını yarıya indirme kararı aldı.Kanada ve ABD’nin Küba’nın başkenti Havana’daki diplomatlarında baş dönmesi, mide bulantısı ve görme kaybı gibi şikayetler ilk kez 2017’de başladı. Son olayla birlikte kaynaği tespit edilemeyen birtakım semptomlardan şikayet eden Kanadalı diplomatların sayısı 14’e çıktı. Kanada Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan […]

Kanada, Küba’da bir diplomatının daha “gizemli hastalığa” yakalanmasının ardından Havana Büyükelçiliği’ndeki diplomat sayısını yarıya indirme kararı aldı.Kanada ve ABD’nin Küba’nın başkenti Havana’daki diplomatlarında baş dönmesi, mide bulantısı ve görme kaybı gibi şikayetler ilk kez 2017’de başladı.

Son olayla birlikte kaynaği tespit edilemeyen birtakım semptomlardan şikayet eden Kanadalı diplomatların sayısı 14’e çıktı.

Kanada Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, büyükelçilikteki güvenlik önlemlerinin artırıldığı, 16 olan diplomat sayısının 8’e düşürüleceği açıklandı.

Küba’nın Kanada Büyükelçisi Josefina Vidal, Ottawa’nın bu kararının anlaşılmaz olduğunu ve bu durumun gizemli hastalığa çözüm bulmak yerine ikili ilişkileri zedeleyeceğini söyledi.

ABD olağandışı hastalıkların ardından yaklaşık 50 olan diplomat sayısını 18’e düşürmüştü.