Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan İngiltere’ye mutasyonlu koronavirüs suçlaması

» DÜNYA » Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan İngiltere’ye mutasyonlu koronavirüs suçlaması

Avrupa’da vakaların yeniden yükselişe geçmesi, Paris ile Londra’yı karşı karşıya getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, mutasyonlu koronavirüs İngiltere’yi suçladı

İngiltere ile Fransa arasında koronavirüs varyantı nedeniyle ipler gerildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, virüsün mutasyonlu türlerinin ülkesinde ve Avrupa’da hızla yayıldığını ve daha ölümcül olduğunu belirtmiş, salgının üçüncü dalgasına karşı yeni tedbirleri devreye almak zorunda kalmıştı.

Paris ile Londra arasında virüs gerilimi
Kameraların karşısına geçen Macron, İngiltere’nin Kent bölgesinde ortaya çıkan varyantın ülkesindeki direnci kırdığı gerekçesiyle Londra yönetimini suçladı.

Emmanuel Macron, “tehlikeli” olarak nitelendirdiği varyantın Fransa’daki tüm bölgelere büyük zarar verdiğini savundu.

“Varyant, İngiliz komşularımızda tespit edildi”
Macron, “Son haftalarda yeni bir durumla karşı karşıyayız. Bir tarafta bizi krizden kurtarabileceğini umduğumuz aşıların yayılması. Diğer tarafta ise yeni bir varyantın Avrupa çapında yayılması.” ifadelerini kullandı.

İngiliz basınından Daily Express’in aktardığına göre, Fransız cumhurbaşkanı, söz konusu mutasyonlu virüsle ilgili olarak açıklamasını, “Varyant, geçen yılın sonunda ilk kez İngiliz komşularımızda tespit edildi. Bir ölçüde, salgın içinde salgına yol açtı, ki bu geçen bahardan daha büyük.” şeklinde sürdürdü.

“Sadece bulaşıcı değil, aynı zamanda öldürücü”
İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu virüsün daha tehlikeli olduğunu belirten Emmanuel Macron, “Bu yüzden virüs sadece daha bulaşıcı değil, aynı zamanda öldürücü de olabilir.” diye konuştu.

Macron, söz konusu virüs nedeniyle daha kötü bir duruma düştükleri imasında bulunarak, yoğun bakım servislerinin artık sadece sağlıklı insanlarla ilgilenmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Fransa’daki yoğun bakım servisleriyle ilgili bilgi veren Macron, “Bugün yoğun bakımda olan hastaların yüzde 44’ü 65 yaşın altında.” dedi.

Vakalar yüzde 55 arttı, yeni tedbirler devrede
Paris yönetimi, son iki hafta içinde vakaların yüzde 55 oranında artması nedeniyle yeni tedbirleri devreye aldı. Bu kapsamda parklarda ve diğer kamuya açık alanlarda alkollü içeceklerin tüketilmesi yasaklandı.

İnsanlar, evlerinin sadece 10 kilometre civarında dolaşabilecekken, 5 Nisan’dan sonra şehirler arası seyahatlere yasaklama getirilecek.

Fransızlara evden çalışmaları da teşvik ediliyor. Kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseler 5 Nisan’dan itibaren 3 haftalığına kapatılacak. Anaokulu ve ilkokullar 26 Nisan’da eğitime başlayacak. Ortaokul ve liselerde ise 26 Nisan’dan 3 Mayıs’a kadar uzaktan eğitim verilecek. Mayıs ortasından itibaren de bazı kültürel yerler hizmet vermeye başlayacak.

Salgın bilançosu
Worldometers internet sitesinin verilerine göre, Fransa, vaka sayısı bakımından ABD, Brezilya ve Hindistan’ın ardından dördüncü sırada bulunuyor. Avrupa ülkesinde şimdiye kadar koronavirüs kaynaklı 4 milyon 695 bin 82 vaka ve 95 bin 976 ölüm yaşandı.