BM Suriyeliler İçin Yardım Çağrısında Bulundu

» DÜNYA » BM Suriyeliler İçin Yardım Çağrısında Bulundu

BM, 2019’da 250 bin Suriyeli sığınmacının ülkesine dönmesinin beklendiğini açıkladı. Örgüt sığınmacıları ağırlayan ülkelere destek için 5,5 milyar dolar bağış çağrısı yaptı.Açıklama Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden geldi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika temsilcisi Emin Avad, “2019’da 250 bin Suriyelinin ülkesine döneceğini tahmin ediyoruz” dedi. Bu sayının, dönmelerini engelleyen unsurların ortadan kaldırılma hızına göre artabileceğini ya […]

BM, 2019’da 250 bin Suriyeli sığınmacının ülkesine dönmesinin beklendiğini açıkladı. Örgüt sığınmacıları ağırlayan ülkelere destek için 5,5 milyar dolar bağış çağrısı yaptı.Açıklama Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden geldi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika temsilcisi Emin Avad, “2019’da 250 bin Suriyelinin ülkesine döneceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Bu sayının, dönmelerini engelleyen unsurların ortadan kaldırılma hızına göre artabileceğini ya da azabileceğini söyledi.

Geri dönüş için en büyük engelin, insanların elinde kimlik belgesi, pasaport ve tapu senedinin olmamasını gösterdi.

“Askerlik çağrısına uymama ya da ordudayken saf değiştirme” gibi konularda af çıkartılması ise dönüşü teşvik edecek.

BM, sığınmacılara ev sahipliği yapan Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’a mali destek için 5,5 milyar dolar bağış toplanması çağrısı yaptı.