AB’den Ülkemize Ve İki Ülkeye Anlamlı Suriye Mektubu

» DÜNYA » AB’den Ülkemize Ve İki Ülkeye Anlamlı Suriye Mektubu

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek temsilcisi Federica Mogherini, Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde ateşkesi ve kuşatma altındaki bölgelere yardım ulaşmasını sağlamaları için Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanlarına mektup gönderdi. Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek temsilcisi Federica Mogherini, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye barış görüşmelerinin liderleri olan bu üç ülkeye, “Suriye’de kesintisiz […]

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek temsilcisi Federica Mogherini, Suriye’nin Doğu Guta bölgesinde ateşkesi ve kuşatma altındaki bölgelere yardım ulaşmasını sağlamaları için Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanlarına mektup gönderdi.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek temsilcisi Federica Mogherini, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Suriye barış görüşmelerinin liderleri olan bu üç ülkeye, “Suriye’de kesintisiz en az 30 gün süreyle çatışmaları durdurmaları” çağrısı yaptı.

26 Şubat tarihli mektupta Mogherini Rusya, Türkiye ve İran’dan, “çatışmanın durmasını, Suriye halkının korunmasını ve nihai olarak, acil insani erişim ve hastaların tahliye edilmesini sağlayacak gerekli önlemleri almalarını” istedi.

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek temsilcisi Federica Mogherini, 28 AB ülkesinin dışişleri bakanlarına ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne de gönderdiği mektupta, ateşkesin BM öncülüğünde barış görüşmelerine ilerleme imkanı vereceğini belirtti.

Avrupa Birliği, 24-25 Nisan tarihlerinde Brüksel’de Suriye konulu uluslararası bir konferans düzenleyecek.