20 Temmuz 1969’da Aya Ayak Basıldı

» DÜNYA » 20 Temmuz 1969’da Aya Ayak Basıldı

Amerikalı astronot Neil Armstrong’un Ay’a ayak basmasının üzerinden 49 yıl geçti. Uzay, bu tarihi adımdan sonra özel şirketlerin de katıldığı bir rekabet alanı haline geldi. ABD öncülüğündeki Batı bloku ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) öncülüğündeki Doğu blokuarasındaki 44 yıllık Soğuk Savaş boyunca en ilgi çekici mücadele uzayda yaşandı. 1940’ların sonlarına doğru ABD ile Sovyetler […]

Amerikalı astronot Neil Armstrong’un Ay’a ayak basmasının üzerinden 49 yıl geçti. Uzay, bu tarihi adımdan sonra özel şirketlerin de katıldığı bir rekabet alanı haline geldi.

ABD öncülüğündeki Batı bloku ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) öncülüğündeki Doğu blokuarasındaki 44 yıllık Soğuk Savaş boyunca en ilgi çekici mücadele uzayda yaşandı.

1940’ların sonlarına doğru ABD ile Sovyetler arasında nükleer silah yarışıyla başlayan rekabet, kısa sürede yaşam tarzları, ekonomi politikaları, sanat, bilim ve teknoloji gibi hayatın her alanına yayıldı.

Casusluk faaliyetlerinden Kore Savaşı’na, 1961’de Berlin Duvarı’nın inşa edilmesinden 1962’deki Küba krizine kadar iki büyük gücü karşı karşıya getiren çok sayıda kriz yaşandı.

ABD ile Sovyetler arasında 1950’lerde başlayan uzay rekabeti ise ABD’nin 20 Temmuz 1969’da Apollo 11 uzay mekiğiyle Ay’a insan göndermesine kadar sürdü.

AYA AYAK BASAN İLK İNSAN OLMUŞTU

Astronot Neil Armstrong ise ay yüzeyine ayak basan ilk insan olmuştu.

Ay’a ilk ayak basışı sırasında Dünya’dan kendisini dinleyenlere telsizden söylediği “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözleriyle hatırlanan Armstrong, bu sözlerin ardından astronot arkadaşı Edvin ‘Buzz’ Aldrin ile Ay yüzeyinde 3 saat dolaşmıştı.

NASA, 1969’dan 1972’ye kadar gerçekleştirilen Ay görevleri esnasında çekilen ve yaklaşık 8 bin adet olan karelerden bir kısmını fotoğraf paylaşım platformu Flickr’daki hesabından yayınlamıştı