Antibiyotik Kullanımının Zararları

» SAĞLIK » Antibiyotik Kullanımının Zararları

Antibiyotik Kullanımı, Yan Etkileri Ve Zararları Bilinçsiz kullanımı sonucu antibiyotikler sağlık açısından pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Bakterilerin sebep olduğu pek çok enfeksiyonun tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin gelişigüzel bir şekilde kullanılması sonucu vücut hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale gelmektedir. Doktor tavsiyesine uyulmadan kullanılan her antibiyotik vücut için tehdit unsuru oluşturmakla birlikte mide, bağırsak, karaciğer […]

Antibiyotik Kullanımı, Yan Etkileri Ve Zararları
Bilinçsiz kullanımı sonucu antibiyotikler sağlık açısından pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir. Bakterilerin sebep olduğu pek çok enfeksiyonun tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin gelişigüzel bir şekilde kullanılması sonucu vücut hastalıklara karşı daha savunmasız bir hale gelmektedir. Doktor tavsiyesine uyulmadan kullanılan her antibiyotik vücut için tehdit unsuru oluşturmakla birlikte mide, bağırsak, karaciğer hastalıkları başta olmak üzere dişlerde renk bozukluğu, ağız yaraları, ülser, ishale sebebiyet veren sindirim bozuklukları, mantar, deri döküntüsü, nefes alma güçlüğü gibi alerjik reaksiyonlar, obezite gibi pek çok rahatsızlığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi her türlü zararlı mikroorganizmaya karşı vücudu savunan sistemdir ve bir çok bakterinin sebep olduğu enfeksiyon da yine bu sistem tarafından yok edilmeye çalışılır. Fakat uygunsuz ve sık olarak kullanılan antibiyotikler bu zararlı bakterilerin o ilaca karşı bağışıklık kazanmasına böylece antibiyotik direncinin gelişmesine sebebiyet vermektedir.

Sindirim Sistemi

Karın ağrısı, bulantı, kusma, hazımsızlık ve şişkinlik antibiyotik kullanımının yan etkilerindendir. İlerleyen safhalarda kronik hale gelen hazımsızlık, sindirim bozukluğu gibi birçok bağırsak ve sindirim sistemi rahatsızlıkları oluşmaktadır.

Metabolizma Bozukluğu Ve Obezite

Yanlış antibiyotik kullanımı sonucunda faydalı bağırsak bakterilerinin sayısındaki azalma sindirim sisteminin ve dolayısıyla metabolik sistemin de düzgün bir şekilde çalışmasına engel olur. Bunun sonucunda vücuda alınan besinler tam olarak sindirilememekte ve alınan besinlerden tam olarak fayda sağlanamamakta, hazımsızlık ve kabızlık sorunları yaşanmaktadır. Sindirilemeyen bu besinlerin vücutta depolanması sonucunda ise obezite baş göstermektedir.

Alerjik Reaksiyonlar

Yanlış antibiyotik kullanımı hafif seyreden kaşıntı ve deri dökülmesi görülebilmektedir. İlerleyen safhalarda ise boğazda nefes almayı zorlaştıracak düzeyde alerjik reaksiyonlar bunun sonucunda ise kişide anksiyete benzeri korku hissi, hızlı kalp atışı ve bilinç bozukluğu antibiyotiklerin alerjik reaksiyonlarını oluşturmaktadır.