Transparan Cephe

» karma » Transparan Cephe

Dünya değiştikçe dünya üzerinde yaşayan insanlar bilgi ve birikimlerini kullanarak teknolojinin de yardımıyla hemen hemen her alanda farklı ürünler ortaya çıkarmaya başlamışlardır. Özellikle mimari alanda yaşanan değişimler dünya üzerinde mimarinin ne kadar ilerlediğini en büyük göstergesi olmuştur. Bilginin hayal gücü ile buluşması sonucu ortaya çıkan tasarımlar teknolojinin desteğiyle çok farklı mimari ürünler insan hayatında yerini […]

Dünya değiştikçe dünya üzerinde yaşayan insanlar bilgi ve birikimlerini kullanarak teknolojinin de yardımıyla hemen hemen her alanda farklı ürünler ortaya çıkarmaya başlamışlardır. Özellikle mimari alanda yaşanan değişimler dünya üzerinde mimarinin ne kadar ilerlediğini en büyük göstergesi olmuştur. Bilginin hayal gücü ile buluşması sonucu ortaya çıkan tasarımlar teknolojinin desteğiyle çok farklı mimari ürünler insan hayatında yerini almaya başlamıştır.

 

Camın Şeffaflığını Kullanmak

 

Şeffaf olan her şey insanı ürkütür. Cam bir şeyi gizlenmekten alıkoyan tek materyaldir. İnsan araçlarında bile gizlenme isteğiyle camlarına film çektirirken, mimari yapıların tamamen camdan yapılmış olması insanın gizleme isteğine çok ters düşüyor. Ancak buna rağmen son dönemlerde inanılmaz hayal güçlerinin teknoloji ile birleşmesi sonucu hayatımıza transparan cephe sistemleri girmiştir. Böylece araçlarında bile gizlenme ihtiyacı duyan insanlar tamamen izlenebilecekleri bir ortamda bulunmanın verdiği duyguları transparan cephe sistemleri sayesinde öğreneceklerdir.

 

Neden Transparan Cephe Kaplama

 

Transparan cephe sistemi aslında gün ışığından maksimum düzeyde yararlanmak amacıyla mimarlar tarafından teknolojinin de izin verdiği şekilde dizayn edilen sistemlerdir. Ancaktransparan cephe kaplama sayesinde güneş ışığından yararlanmak tamamen ikinci plana atılmıştır. Şeffaf bir yapı malzemesi olan cam tamamen bir yapıyı kapladığında ortaya çıkan çok farklı tasarımlar transparan cephe sistemlerini tüm insanlığın estetikle saydamlığını buluşturma noktası olmuştur.

 

Kullanım Alanları

 

Tahmin edileceği gibi mahremiyet duygusu insanlar için çok önemli iken tamamen camdan yapıların içinde yaşama düşüncesi insanı biraz ürkütüyor, olsa da genel anlamda günlük kullanımda transparan cephe sistemleri pek kabul görmemektedir. Ancak transparan cephe sistemleri özellikle sıra dışılıktan hoşlanan kişilerin tercihi olarak da ilk sıralarda yer alır.

 

Transparan cephe kaplama genellikle özel amaçla yapılmış binalarda karşımıza çıkarken son dönemlerde orman evleri, göl evleri bazı alışveriş merkezleri ve büyük yapıların bazı kısımlarında kullanılarak karşımıza karşımıza çıkmaktadır.

 

​Günlük hayatta çok karşımıza çıkmayan transparan cephe sistemlerine farklı alanlarda rastlamak mümkündür. Özellikle turistik amaçla yapılan bazı yapılar güneşin doğuşunu ve batışını, geceyi izlemek adına transparan cephe sistemleri ile kaplanmış yapılar kullanmaktadır. Böylece transparan cephe kaplama için konaklamada farklı deneyimler yaşamayı da mümkün kılabilmektedir.

 

​​​​​​