Ticari Elektronik İmza ve İleti Nedir?

» karma » Ticari Elektronik İmza ve İleti Nedir?

Telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi araçlarla elektronik ortamda ticari amaçla yapılan veya gönderilen veri, ses ve görüntü içeren iletilere ticari elektronik ileti adı verilir. Gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetleri kapsamında mal ve hizmetlerini geniş kitlelerle tanıtmak, pazarlamak veya işletme/marka bilinirliğini artırmak için iletişim araçlarıyla yaptıkları her […]

Telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi araçlarla elektronik ortamda ticari amaçla yapılan veya gönderilen veri, ses ve görüntü içeren iletilere ticari elektronik ileti adı verilir. Gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetleri kapsamında mal ve hizmetlerini geniş kitlelerle tanıtmak, pazarlamak veya işletme/marka bilinirliğini artırmak için iletişim araçlarıyla yaptıkları her türlü ticari iletişime ticari elektronik ileti adı verilir.

E-ticaret uygulamalarının vazgeçilmez unsuru olan elektronik iletiler, 6563 sayılı kanun ve ilgili yönetmelikle düzenlenmiştir. Söz konusu iletilerin gönderimi esnaf ve tacirler dışında, alıcının onayı ile gerekir. Bu iletilerin içerik konuları da yine ilgili kanun ve yönetmelikle belirtilmiştir. Buna ek olarak; hizmet sağlayıcı alıcının iletileri alma onayını ret bildirimini, elektronik iletişim araçları vasıtasıyla ücretsiz iletilmesini sağlar.

www.elektronikimza.com