MANİSA İMPLANT TEDAVİSİ VE KLİNKLERİ

» karma » MANİSA İMPLANT TEDAVİSİ VE KLİNKLERİ

MANİSA İMPLANT TEDAVİSİ VE KLİNKLERİ   Manisa implant, ağızda bulunan eksik dişlerin yerine, çene içerisine yerleştirilmiş ve genellikle vida şeklinde olan yapay diş kökü demektir. Tek diş eksikliği ya da tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. İmplantlar titanyumdan yapılır. Çünkü titanyum malzemesi çene kemiği tarafından, burada bulunan dokuların bir parçasıymış gibi uyum […]

MANİSA İMPLANT TEDAVİSİ VE KLİNKLERİ

 

Manisa implant, ağızda bulunan eksik dişlerin yerine, çene içerisine yerleştirilmiş ve genellikle vida şeklinde olan yapay diş kökü demektir. Tek diş eksikliği ya da tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. İmplantlar titanyumdan yapılır. Çünkü titanyum malzemesi çene kemiği tarafından, burada bulunan dokuların bir parçasıymış gibi uyum sağlar. Bu tedavi yöntemiyle hastalar çiğneme hissini normalmiş gibi yaşar. Tek diş implant tedavisinde sağlam dişlere dokunulmaz, sadece diş olmayan kısımlara müdahale edilir. Günümüzde en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biri haline  gelmiştir.

İmplant tedavisi; ağız bölgesinde estetik sorun yaşayan kişilere ve çiğneme fonksiyonuna engel olan diş eksikliği ya da tamamen diş yoksunluğu durumuna maruz kalmış insanlara uygulanmaktadır. Ağızda diş eksikliği varsa, hastalar çiğneme işlemini etkin bir şekilde gerçekleştiremez. Bu da günlük yaşamda pek çok zorlukları beraberinde getirir. Konuşma bozukluğu ve ağız estetiğinin kötü olması bu sorunlardan başlıcalarıdır. İmplant tedavisi için uygun olan hastalar, dişlerinde çürük bulunanlar, 20’lik dişlerine sabit protez uygulaması yapılamayanlar, hareketli protez diş istemeyenler, diş eti kemiği silikleşerek protez kullanımı zorlaşanlar ve periodontolojik sıkıntılar yaşayanlardır.

 

Ağızda bulunan çürük dişler tedavi edilmesi sürece, zamanla kullanılamaz hale gelir ve sonucunda diş kaybı yaşanır. Diş kaybının olduğu bölgelerdeyse zaman içerisinde çene kemiğinin eridiği gözlemlenmektedir. İmplant tedavisi çene kemiğinde meydana gelen bu eriminin çok  önemli bir ölçüde azalmasına yardımcı olmaktadır. Uygulama yapılırken komşu dişlerden destek alınmaz. Bu nedenle diğer köprü tedavilerine göre ağız yapısını koruyucu bir uygulama olduğunu söylemek mümkündür.

 

İmplant uygulaması ise 2 şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntemde cerrahi müdahale yoktur. Buna standart implantdenir. Tedavi öncesinde çene kemiğinin kalınlığı ve yüksekliği belirlenir. İmplant yerleştirilecek olan bölgelere lokal anestezi yapılır. Daha sonra ise diş etinin kaldırılması işlemi gerçekleştirilir. Kaldırılan diş etinin altına implantlar dikkatli bir şekilde konulur. İkinci yöntemdeyse kemiğin ve çenenin durumuna göre implantın kemikle bütünleşme süreci takip edilir. En son aşamada diş eti altına yerleştirilmiş implantın üzeri açılır ve diş görevi gören kısım yerleştirilerek protez uygulamasına başlanır.