KPSS Sınavları Hakkında Bilmek İsteyecekleriniz ?

» karma » KPSS Sınavları Hakkında Bilmek İsteyecekleriniz ?

KPSS sınavına her yıl milyonlarca kişi başvuruyor. En çok sorulan birkaç soruya bu içerikte yanıt vermeye çalışacağız.  Bu içerikte Lisans mezunlarının katılacağı sınav detaylarından lise mezunlarının katılabileceği sınav detaylarına birçok konuda bilgi vereceğiz.  KPSS güncel bilgiler de ilk soru; KPSS sınavına kimler başvuruda bulunabilir?  KPSS güncel bilgiler, sınav türleri değişmektedir.  Hangi sınava girmek istiyorsanız ona […]

KPSS sınavına her yıl milyonlarca kişi başvuruyor. En çok sorulan birkaç soruya bu içerikte yanıt vermeye çalışacağız.  Bu içerikte Lisans mezunlarının katılacağı sınav detaylarından lise mezunlarının katılabileceği sınav detaylarına birçok konuda bilgi vereceğiz.  KPSS güncel bilgiler de ilk soru;

KPSS sınavına kimler başvuruda bulunabilir? 

KPSS güncel bilgiler, sınav türleri değişmektedir.  Hangi sınava girmek istiyorsanız ona göre katılım şartlarını kontrol etmelisiniz. Ancak genel olarak lise, ön lisans ve lisans mezunları girebilmektedir.

KPSS Lisans Sınavı Nedir?

Bu sınava 4 yıllık üniversite mezunları girebilir.  Eğer lisans diplomanız elinizde ise yada doktoraya devam ediyorsanız; A Grubu ve öğretmenlik ile B grubu kadrolara lisans diplomalarınızı aldığınız alandan başvurabilirsiniz. .

Ancak küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Lisans mezunları sadece KPSS lisans sınavına girebilir, hem önlisans hem lisans sınavına giremez.

Bunun yanısıra KPSS Önlisans ve Ortaöğretim sınavına isminden de anlaşılacağı üzere 2 senelik üniversite mezunları ve lise mezunları katılabilirler.

KPSS sınavlarına kaç defa  girilebilir?

A Grubu kadrolar için yaş sınırı 35’tir. Diğer başvurular için yaş haddi yoktur. İstediğiniz kadar girebilirsiniz.

Ayrıca sınavlara mezuniyetten önce giriş yapabilirsiniz.  Ancak öğretmenli k atamalarında milli eğitim sınavınızı geçerli saymıyor.

KPSS Güncel Bilgiler, Sınavlar Hangi Günlerde Yapılıyor?

Sınavlar haftasonu yani cumartesi  ve Pazar sabah ve öğleden sonra  yapılıyor.  Sınava katılan adaylar mezuniyet ve istedikleri alana göre sınava giriş yaparlar.