Çocuğa Verilen İsminin Anlamı Önemli mi?

» karma » Çocuğa Verilen İsminin Anlamı Önemli mi?

İslam dini anne babaya çocuğuna güzel isim koyma sorumluluğu yüklemiştir. Konulacak isimlerin anlamlarının güzel olmasına dikkat edilmelidir. Çocuğa konulan isim dualarla kulağına okunur. Çünkü isim sadece bu dünyada değil ahirette de geçerli olacaktır. Hz. Muhammed (sav) insanların kıyamette isimleriyle ve babalarının isimleriyle çağrılacağını bundan dolayı güzel isimler seçilmesini buyurmuştur. Çünkü isimlerin anlamı vardır. O anlamlar […]

İslam dini anne babaya çocuğuna güzel isim koyma sorumluluğu yüklemiştir. Konulacak isimlerin anlamlarının güzel olmasına dikkat edilmelidir. Çocuğa konulan isim dualarla kulağına okunur. Çünkü isim sadece bu dünyada değil ahirette de geçerli olacaktır. Hz. Muhammed (sav) insanların kıyamette isimleriyle ve babalarının isimleriyle çağrılacağını bundan dolayı güzel isimler seçilmesini buyurmuştur.
Çünkü isimlerin anlamı vardır. O anlamlar insanların hayatlarına ve karakterlerine yansır. Örneğin Kezban isminin anlamı çok yalan söyleyendir. Değiştirilmesi doğru olur. Çünkü Hz. Muhammed (sav) anlamı çirkin olan yetişkin insanların isimlerini bile değiştirmiştir. İsmimizin anlamını biliyor olmak; sosyal hayatta bize bu türlü sorular geldiğinde hızlı bir şekilde yanıt vermemizi mümkün kılacaktır.