Boluspor Tarihçesi

» karma » Boluspor Tarihçesi

Boluspor, profesyonel bir futbol takımı olmak için resmi adımı 1965’te attı. Bolu Gençlik ile Abantspor’un birleşmesi sonucu profesyonel anlamda Boluspor kurulmuş oldu. 1965’ten beri Türk futboluna çok şey kattı. İlk en geniş kapsamlı ve kesin başarısı 1969 – 1970 sezonunda 1.Lig şampiyonluğu yaşaması oldu. Kurulduktan sadece 4 yıl sonra bu kadar büyük bir başarıya ulaşan […]

Boluspor, profesyonel bir futbol takımı olmak için resmi adımı 1965’te attı. Bolu Gençlik ile Abantspor’un birleşmesi sonucu profesyonel anlamda Boluspor kurulmuş oldu. 1965’ten beri Türk futboluna çok şey kattı.

İlk en geniş kapsamlı ve kesin başarısı 1969 – 1970 sezonunda 1.Lig şampiyonluğu yaşaması oldu. Kurulduktan sadece 4 yıl sonra bu kadar büyük bir başarıya ulaşan Boluspor için daha büyük, daha prestijli günler oldukça yakındı.

Aynı sezonda Başbakanlık Kupası, Spor ve Gençlik Bakanlığı kupalarını kazandı. Oldukça genç olan Boluspor için tek sezonda bu kadar galibiyet almak takım adına oldukça mutlu günlerin yaşanmasına sebep oldu. Bu sayede gelecek sezon Süper Lig’de mücadele edebileceklerdi. Anadolu takımları içinde o dönemlerde en çok ses getiren takımlardan birisi olan Boluspor artık daha hırslı ve en önemlisi galibiyet odaklı bir takım oldu.

Ardından 1973 – 1974 sezonunda Süper Lig’de takım adına oldukça önemli bir puanla sezonu tamamladı ve 3.sırada kalarak kendisinden daha büyük görünen takımları geçmiş oldu. Ligi ilk 3 sırada bitiren Boluspor haberleri için tam anlamıyla yükseliş oldu. Bu dönemlerde altyapı çalışmaları az da olsa başladı.

Boluspor Süper Lig’de toplam 20 sezon yarıştı. Bu sezonların hiçbirinde maalesef şampiyonluğa ulaşamadı fakat Anadolu futbolunu oldukça iyi yerlere getirdi. Sonrasında tam anlamıyla düşüş olarak nitelendirilmese de Bolsupor küme düşerek birkaç sezon içinde 3.Lig’e kadar geriledi. 2004 – 2005 sezonunda ise yine oldukça başarılı bir futbola imza atarak 3.Lig şampiyonluğuna ulaştı. Boluspor için tekrar yükseliş vaktiydi. 2006 – 2007 sezonunda 2.Lig şampiyonluğu yaşadı ve ardından 1 Lig’e yükseldi. Sonraki sezonlarda ise arka arkaya 2 kez play-off turlarına kaldı fakat Süper Lig’e tekrar çıkamadı. Hala 1.Lig’de mücadele eden Boluspor Ziraat Türkiye Kupası dolayısıyla sık sık büyük takımlarla kaşılaşıyor. 2011 – 2012 sezonunda Türkiye Kupası’nda çeyrek finale kadar yükselen Boluspor için Süper Lig günlerine geri dönmek, Türkiye’yi Avrupa da kaliteli bir futbolla temsil etmek öncelikli takım hedeflerinden bir tanesi. Futbol adına oldukça zengin bir tarihe sahip olan Boluspor adına tekrardan en iyilerden birisi olmak ulaşılabilecek bir hedeftir.

Kaynak: https://www.boluspor.net/